W-wa - Kościół św. Aleksandra - 1910

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
54 / 98
<
>
Lata przed I wojną światowąWarszawa.

Kościół św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży.Kościół został zbudowany w latach 1818-1826 w stylu klasycystycznym na cześć cara Aleksandra I. W latach 1886-1895 przebudowany w stylu neorenesansowym. Zniszczony w wyniku bombardowania przez Niemców we wrześniu 1944 roku i odbudowany w latach 1949-1952 w stylu klasycystycznym. W 1951 r. rozebrano ocalałą ze zniszczeń wojennych lewą wieżę, przywracając kościołowi wygląd pierwotny.Plac powstał w drugiej połowie XVIII wieku i początkowo był nazywany Rozdrożem Złotych Krzyży (ze względu na ustawione tu dwa złote (prawdopodobnie tylko pozłacane) krzyże oraz trzeci w rękach posągu św. Jana Nepomucena).

Po wybudowaniu w 1818 roku na placu kościoła św. Aleksandra również plac, przez okres 100 lat, nosił jego imię. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku nazwę placu zmieniono na Plac Trzech Krzyży, ponieważ nazwa Plac Aleksandra wiązała się z carem Aleksandrem I.

Wg zasłyszanej przeze mnie wersji, poświecenie kościoła św. Aleksandrowi oraz nadanie placu nazwy Aleksandra było wybiegiem władz miasta w celu uzyskania zgody na budowę kościoła. Przekonano zaborcę, że nazwę nadano na cześć ówcześnie jaśnie panującego cara Aleksandra I.
Data dodania: 9 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1914
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Nakładem firmy "Ad Astra", Warszawa
Rozmiar: 8,5 x 13,5 cm
Tytuł oryginalny: Warszawa. Plac Aleksandra
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 476 razy od 9 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.