W-wa - Kościół św. Aleksandra - 1951

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
61 / 100
<
>
Lata 1951



Warszawa.

Kościół św. Aleksandra (na Placu Trzech Krzyży) w trakcie odbudowy po zniszczeniach wojennych.



Kościół został zbudowany w latach 1818-1826 w stylu klasycystycznym na cześć cara Aleksandra I. W latach 1886-1895 przebudowany w stylu neorenesansowym. Zniszczony w wyniku bombardowania przez Niemców we wrześniu 1944 roku i odbudowany w latach 1949-1952 w stylu klasycystycznym. W 1951 r. rozebrano ocalałą ze zniszczeń wojennych lewą wieżę, przywracając kościołowi wygląd pierwotny.



Plac powstał w drugiej połowie XVIII wieku i początkowo był nazywany Rozdrożem Złotych Krzyży (ze względu na ustawione tu dwa złote (prawdopodobnie tylko pozłacane) krzyże oraz trzeci w rękach posągu św. Jana Nepomucena).

Po wybudowaniu w 1818 roku na placu kościoła św. Aleksandra również plac, przez okres 100 lat, nosił jego imię. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku nazwę placu zmieniono na Plac Trzech Krzyży, ponieważ nazwa Plac Aleksandra wiązała się z carem Aleksandrem I.

Wg zasłyszanej przeze mnie wersji, poświecenie kościoła św. Aleksandrowi oraz nadanie placu nazwy Aleksandra było wybiegiem władz miasta w celu uzyskania zgody na budowę kościoła. Przekonano zaborcę, że nazwę nadano na cześć ówcześnie jaśnie panującego cara Aleksandra I.





Warto zwrócić uwagę na:

- hasło którym pocztówka jest opatrzona - "Pokój i Praca. Tym żyje i żyć pragnie Naród Polski". Nie byłoby w nim nic szczególnego (biorąc pod uwagę czasy stalinowskie), gdyby nie fakt, kto był wydawcą pocztówki - Zrzeszenie Katolików "Caritas". Najwyraźniej była to forma podlizywania się ówczesnej władzy ledwie tolerującej organizacje katolickie.

- znamienna jest też górnolotna treść korespondencji - "Urszulu! Bądź pożyteczną krajowi, rodzinie, kochaj serdecznie Polaków a serce twe nie zginie w rodzinie".
Data dodania: 9 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1951
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 224 razy od 9 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.