Czapka gajowego i ucznia... w Mundur w MyViMu.com

Czapka gajowego i ucznia szkoły leśnej

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
1 / 13
<
>
Data: listopad 1981r.
Data dodania: 1 kwietnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1981
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Rozmiar: 57
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1159 razy od 1 kwietnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
7 stycznia 2015
Tak, uczniowie nosili czapki takie jak ówczesny gajowy. Dzisiaj oczywiście stopień gajowego nie istnieje.
11 grudnia 2014
Jestem bardzo zadowolony z podpowiedzi, gdyż nie mogłem znaleźć informacji na temat ilości galonów noszonych na czapkach na poszczególnych stanowiskach. Mam kumpla, który był leśniczym, teraz ze względów zdrowotnych pracuje w nadleśnictwie i pełnił nawet funkcje nadleśniczego przez jakiś czas, ale na pytanie "co i jak", nie umiał mi niestety odpowiedzieć.

Czyli czapka bez galonu, to czapka gajowego, a uczniowie szkół też mogli nosić czapki i chyba takie same?
10 grudnia 2014
Fajna kolekcja leśnych mundurów. Niech się rozrasta. Szkoda, że już nie mam żadnej mundurówki w domu bo bym z chęcią podesłał. Zawsze jednak mogę coś podpowiedzieć, jeżeli oczywiście wyrazisz zgodę. Fajnie by było poopisywać np. czapki. Jeszcze do niedawna, ie było rozgraniczenia pomiędzy czapką wyjściową (czy galową jak kto woli) a czapką do munduru "roboczego". Czapki typu "maciejówka" nosiło się na okrągło. Różnica była tylko w podejściu noszącego do tematu. Mianowicie chodzi o to czy miał np. dwie czapki - jedna do lasu na co dzień druga, do wyjściowego. Zwracano też wtedy uwagę na właściwe obszycie tejże. Dzisiaj widzę, że to zanika powoli i większość absolwentów szkół leśnych nie ma pojęcia w czym rzecz. Ty masz w swoim zbiorze takie czapki. Dla przykładu: czapka, pod którą piszę ten komentarz, jest czapką gajowego (to ze starego wzoru umundurowania). Gdyby otok, miał u góry jedną srebrną lamówkę, to byłaby to czapka leśniczego lub podleśniczego (oczywiście trzymając się LP) a ów otok oznaczał, między innymi, że właściciel czapki ma średnie leśne wykształcenie. Dwie srebrne lamówki (paski) na otoku nosili pracownicy wyższego szczebla, czyli nadleśnictw. Oznaczało to analogicznie, że mają wyższe leśne. Tam czapki różniły się tylko paskiem. Tym paskiem, który zazwyczaj jest skórzany (brązowy) umieszczony bezpośrednio nad daszkiem. Nadleśniczy i jego zastępca(cy) nosił srebrny pasek (masz taką czapkę w swojej kolekcji), reszta pracowników nadleśnictwa niższego stopnia, skórzane-brązowe. To tak z grubsza. Nie odbierz tego, jako mądrzenia się, po prostu dzielę się wiedzą. Zechcesz zastosujesz w opisach. Pozdrawiam.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.