W-wa - pomnik Kilińskiego - 1970-te

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 81
<
>
Lata 70-te XX w.



Warszawa. Pomnik Jana Kilińskiego przy ulicy Podwale, tuż za murami (czyli na zewnątrz) Starego Miasta.



Pomnik został pierwotnie umiejscowiony na pl. Krasińskich. Jego uroczyste odsłonięcie odbyło się 19.04.1936 r. w 30. rocznicę powołania do życia Warszawskiej Izby Rzemieślniczej.

W czasie II wojny światowej 4-metrowa rzeźba Jana Kilińskiego została zdjęta przez Niemców z 3-metrowego granitowego cokołu w odwecie za przeprowadzenie głośnej akcji sabotażowej, polegającej na zdjęciu niemieckich tablic i umieszczeniu polskiego napisu na pomniku Mikołaja Kopernika. Figurę przewieziono następnie na teren Muzeum Narodowego.

Szybko jednak zostało odkryte miejsce „aresztowania” pomnika i na murach gmachu Muzeum Narodowego pojawił się następujący napis: „Ludu Warszawy, jam tu! Kiliński Jan”.

Po zakończeniu II wojny światowej, nie zniszczony, a jedynie pozbawiony szabli, jako jeden z pierwszych warszawskich pomników stanął w al. 3 Maja naprzeciwko Gmachu Muzeum Narodowego.

W 1946 r. został przeniesiony z powrotem na pl. Krasińskich, gdzie stał 12 lat.

W 1959 r. pomnik po raz kolejny zmienił miejsce swojej prezentacji i tym razem już na stałe został przeniesiony na wybrane wcześniej miejsce przy ul. Podwale, u wylotu ul. Kapitulnej.

(http://www.um.warszawa.pl)



Jan Kiliński (ur. 1760 w Trzemesznie w Wielkopolsce, zm. 28 stycznia 1819 w Warszawie) – jeden z pułkowników powstania kościuszkowskiego, uczestnik spisków powstańczych, należał do Rady Warszawy od roku 1791. Z zawodu był szewcem.

(WIKI)
Data dodania: 12 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1979
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011
Numer/sygnatura producenta: Krajowa Agencja Wydawnicza
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 328 razy od 12 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.