Godfryd V Plantagenet

Duże zdjęcie Godfryd V Plantagenet
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
40 / 500
<
>
Francja 1964. Nr. Mi.1487.

Emaliowana płyta nagrobna Godfryda Plantageneta,księcia Anjou i diuka Normandii sporządzona ok.1155-1160 i przechowywana ongiś w katedrze w Le Mans.

Godfryd V Plantagenet (1113 -1151 ).

Syn Fulka V z Andegawenii i jego pierwszej żony - Ermengardy z Maine, córki Eliasza I z Maine.Zwany był "Pięknym" (le Bel) lub Plantagenetem.

Jego drugi przydomek wziął się od gałązki janowca (łac. Planta genista), którą przyczepiał do swojego hełmu podczas turniejów.10 czerwca 1128 r. 15-letni Godfryd został przez swojego przyszłego teścia pasowany na rycerza w Rouen. Zawieszona na jego szyi, w czasie tej uroczystości, tarcza z sześcioma złotymi lwami w błękitnym polu uznawana jest za pierwszy herb w heraldyce europejskiej.

Stąd dzień 10 czerwca obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Heraldyki.Od 1129 r. hrabia Andegawenii i Maine, od 1144 r. książę Normandii.
Data dodania: 1 kwietnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1964
Miejsce pochodzenia: Francja
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 306 razy od 1 kwietnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.

Rejestracja i logowanie w serwisie oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.