Warszawa - Trasa W-Z (Nowy Zjazd) - 1950 ok.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 43
<
>
Lata 1949/50Warszawa.Pocztówka przedstawia fragment Trasy W-Z z widokiem na most Śląsko-Dąbrowski i Pragę.

Zdjęcie wykonano prawdopodobnie niedługo po otwarciu Trasy, czyli w 1949 lub 1950 roku. Świadczy o tym stan trawników na skarpie Trasy (trawa jeszcze nie zdążyła wyrosnąć). Fajne stare samochody.Trasa W-Z wybudowana w latach 1947-49 w miejscu zniszczonego w 1944 roku przez Niemców Nowego Zjazdu (krótka historia Nowego Zjazdu podana jest przy opisie pocztówek sprzed 1944 roku).

Po wojnie przystępując do odbudowy Warszawy rozważano odbudowę przedwojennego układu komunikacyjnego z Placu Zamkowego, lub wykonanie zupełnie nowatorskiego rozwiązania w postaci tunelu pod Placem Zamkowym i kamienicami Krakowskiego Przedmieścia, upraszczając w ten sposób połączenie z Pragą i wyłączając z nadmiernego ruchu kołowego zabytkową część miasta.

Początkowo ze względu na duże koszty władze skłaniały się ku pierwszej koncepcji, czyli odtworzenia stanu sprzed wojny. Ostatecznie jednak zwyciężyła koncepcja wybudowania nowej Trasy W-Z z tunelem pod Placem Zamkowym.
Data dodania: 17 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1949 - 1950
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Fot "Fregata", Gdynia
Rozmiar: 8 x 11,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 606 razy od 17 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.