W-wa - Krakowskie Przedmieście - 1916

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 107
<
>
Rok 1916 i porównanie z 1954Warszawa. Krakowskie Przedmieście widziane w kierunku Placu Zamkowego.

Dla porównania zmian druga pocztówka z początku lat 50-tych XX w.Początki Krakowskiego Przedmieścia sięgają XIV w. Z biegiem lat ta ulica stawała się coraz ważniejsza i nabierała charakteru reprezentacyjnego dla miasta. Zamożni budowali tu swoje pałace, przybywały kościoły, sklepy, restauracje, skwerki i pomniki. Około 1762 roku ulica była już całkowicie wybrukowana, a do 1855 roku uzyskała oświetlenie gazowe. W 1866 roku ruszyła tędy linia tramwaju konnego łączącego dworce Wiedeński (Główny) z Terespolskim (Wschodnim). W 1907 roku uruchomiono oświetlenie elektryczne i tramwaj elektryczny.

W 1944 w wyniku walk powstańczych, a później zaplanowanej akcji burzenia Warszawy przez okupanta Krakowskie Przedmieście uległo znacznemu zniszczeniu. Po wojnie odbudowano większość zniszczonych budynków, ale nie wszystkie uzyskały dokładny wygląd przedwojenny. Generalnie zrezygnowano z odtwarzania budynków wysokich zachowując tylko 4 kondygnacje (w tym parter). Elewacje też nie zawsze odzyskały dawny wygląd. Wyrównanie wysokości budynków widać na pocztówce z lat 50-tych XX w.

Krakowskie Przedmieście zawsze było świadkiem ważnych wydarzeń dla miasta i Polski (zarówno w czasach monarchii i zaborów, jak również po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku i w czasach PRL).
Data dodania: 23 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1916
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011
Data korespondencji: 16.07.1916 rok,
Numer/sygnatura producenta: 760
Rozmiar: 9 x 13,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 274 razy od 23 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.