OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 186
<
>
Rok 1946Warszawa. Krakowskie Przedmieście. Dziekanka

Wygląd budynku po Powstaniu Warszawskim 1944. Po lewej stronie na pierwszym planie ocalałe, ozdobne, żelazne ogrodzenie pomnika Mickiewicza. Na drugi m zdjęciu widok współczesny (2010 rok).Zajazd Dziekanka – zabytkowy budynek Warszawy. Został wzniesiony w XVI wieku i mimo burzliwej historii miasta przetrwał do dnia dzisiejszego. Na przełomie lat, zmieniał swój wizerunek – wielokrotnie burzony, palony, przebudowywany. Ostatnich zmian dokonano już po II wojnie światowej – w 1948 roku.

Zajazd Dziekanka wzniesiono na krótko przed 1784 r. Był to kompleks składający się z budynku frontowego i trzech, znacznie niższych od niego oficyn. Lokalizacja przy wąskiej ulicy – gdzie powożenie było bardzo utrudnione – znacząco wpłynęła na kształt budynku. Stąd jego oryginalna forma. W 1865 r. wyburzono jedno ze skrzydeł kompleksu. Zmieniło to zarówno kształt jak i orientację budowli. Dziekanka „zwróciła się” ku Krakowskiemu Przedmieściu.

W 1944 r. podczas akcji niszczenia stolicy przez wojska niemieckie, Dziekanka została spalona. Ze zgliszczy wyłaniały się jedynie osmolone mury. Odbudowę zakończono w sierpniu 1948 r. Frontowej, czterokondygnacyjnej elewacji, nadano wygląd renesansowego dworu z attyką. Starannie odtworzono okapowe dachy i drewniane galerie od strony dziedzińca.

Obecnie mieści się tu akademik dla studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

(WIKI)
Data dodania: 24 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1946 - 1948
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: ?
Rozmiar: 9 x 14,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 382 razy od 24 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.