W-wa - Krakowskie Przed.- Hotel Bristol 1956

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 214
<
>
Rok 1956Warszawa. Krakowskie Przedmieście. Hotel Bristol.Widok hotelu w latach powojennych. Dla porównania widok z okresu sprzed I wojny światowej. Właściwie nic się nie zmieniło poza zastąpieniem dorożki samochodami.Hotel Bristol – pięciogwiazdkowy hotel w Warszawie znajdujący się przy ulicy Krakowskie Przedmieście 42-44, położony w sąsiedztwie Pałacu Prezydenckiego jest obecnie najstarszym i najdroższym działającym hotelem w Warszawie.

Hotel został otwarty w listopadzie 1901 roku. Posiadał elektrownię, centralne ogrzewanie, podwójną wentylację, na piętrach hydranty przeciwpożarowe, drabinę ratunkową oraz ogniotrwałe stropy, ściany działowe i podłogi.

Hotel wyposażony był w 11 wind, z czego jedna była dla gości, a reszta dla pracowników. Kryształowa winda dla gości maksymalnie zabierała 8 osób. W hotelu było zainstalowanych 6 numerów telefonicznych. Do obsługi gości wykorzystywano ośmioosobowe samochody elektryczne osiągające prędkość do 20 km/h. Do dyspozycji gości były pokoje znajdujące się na 4 piętrach hotelu. Na każdym z nich było 50 pokoi.

W latach 30. XX wieku Bristol był czołówce najlepszych polskich hoteli.

W 1939 w budynku mieścił się szpital. Podczas okupacji z usług hotelu mogli korzystać tylko Niemcy. Obiekt uległ nieznacznemu zniszczeniu podczas powstania warszawskiego. W niewielkim stopniu uszkodziły go także pożary podczas ofensywy styczniowej.

Po wojnie został wyremontowany i wznowił działalność w 1945. Od 1952 Bristol przeszedł pod zarząd Orbisu. W 1973 Bristol stał się hotelem II kategorii.

W listopadzie 1981 hotel został zamknięty. Po wieloletnim remoncie został odrestaurowany i 17 kwietnia 1993 ponownie otwarty. W uroczystości uczestniczyła Margaret Thatcher, która dokonała otwarcia hotelu. W styczniu 2013 po zakończonym remoncie wnętrz Hotel Bristol dołączył do jednej z najbardziej prestiżowych sieci hotelowych – The Luxury Collection.

(WIKI)
Data dodania: 24 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1956
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2000 - 2010
Data korespondencji: 11.11 1956 r., Warszawa - Lipsk
Numer/sygnatura producenta: C.A.F. Warszawa
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Tytuł oryginalny: Warszawa - Hotel Bristol
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 368 razy od 24 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.