W-wa - Nowy Świat - 1945

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
47 / 107
<
>
Rok 1945Warszawa. Ulica Nowy Świat.Nowy Świat – jedna z najbardziej znanych warszawskich ulic, część historycznego Traktu Królewskiego. Ulica wymieniana jest już w 1643.Biały budynek po prawej stronie, dość dobrze zachowany, to pałac Branickich na rogu Nowego Światu i Smolnej. Między oknami na pierwszym piętrze wyraźny napis APTEKA. Co ciekawe, apteka w tym budynku istnieje do dziś, lecz co jeszcze ciekawsze, nieprzerwanie trwa w tym miejscu od 1851 roku. Ale to jeszcze "pryszcz". Dzięki szczęśliwemu zrządzeniu losu południowa część pałacu przetrwała wojnę w dość dobrym stanie (co widać na zdjęciu), dzięki czemu uratowało się wyposażenie apteki (gotycki wystrój) pochodzące z połowy XIX wieku. Może być ono nawet starsze, ponieważ podobno w 1851 roku zostało przeniesione z innej apteki, ze Starego Miasta.

Od 1851 roku do 1913 apteka należała do Michała Mutniańskiego, znanego chemika i farmaceuty, zasłużonego prekursora w stosowaniu nawozów sztucznych do hodowli warzyw.

Jako ciekawostkę załączam znalezione na stronie http://warszawa.wikia.com/wiki/Pa%C5%82ac_Branickich_na_Nowym_%C5%9Awiecie zdjęcie Pałacu Branickich z 1897 roku, na którym widać reklamę apteki. Zebrany tłum wzdłuż Nowego Światu oczekuje na przybycie cara Mikołaja II.

"Rok po koronacji, we wrześniu 1897 roku car Mikołaj II Romanow przyjechał do Warszawy, zwanej "stuletnią buntownicą”. Tradycyjnie już nowo wybrany car wykazywał liberalne i modernizacyjne tendencje, czym zdobył sobie ogromną sympatię w społeczeństwie polskim zaboru rosyjskiego. Władza "Priwislańskiego Kraju”, której zależało na ciepłym przyjęciu monarchy wyraziła zgodę na powstanie pomnika Adama Mickiewicza, którego cześć dzieł objęta była cenzurą. Wydanie "Pana Tadeusza” w 1858 roku zostało skrócone przez cenzora o 367 wierszy, wersja z 1878 roku była jeszcze bardziej interesująca, bo nie tylko skracała, ale i zmieniała tekst oraz sens utworu. Taka była Warszawa sto lat temu.

(http://ekurjerwarszawski.pl/miasto/historia/57/mickiewicz-z-krakowskiego-przedmiescia-wigilijny-dar-cara-mikolaja-ii.html).
Data dodania: 25 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1960
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2000 - 2011
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: brak
Rozmiar: 8 x 13 cm
Tytuł oryginalny: Warszawa - Nowy Świat. 1945
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 758 razy od 25 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.