gwiazda Legii Honorowej

Duże zdjęcie gwiazda Legii Honorowej
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
32 / 80
<
>
Data dodania: 26 lutego 2013
Stan eksponatu: Nie określono
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 907 razy od 26 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
2 marca 2013
A tu w herbie Lotaryngii -http://myvimu.com/exhibit/2679417-lotaryngia,

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Blason_Lorraine.svg
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
2 marca 2013
Oto on http://myvimu.com/panel2/exhibit/51390817
2 marca 2013
a można to zobaczyć?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
2 marca 2013
..orzełek to właśnie nazwa orła bez dzioba i szponów.
1 marca 2013
jak" orzełek "jest bez dzioba i szponów to ?
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 marca 2013
Paweł Dudziński "Alfabet Heraldyczny" str. 132.( Definicja orzełka). Wyd. Warszawa 1997 .
1 marca 2013
trzeba by było teraz dopasować te orły do epok:) .A co do "orzełka" to jakoś od dłuższego czasu szukam po słownikach języka polskiego i nie mogę znależć (:.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 marca 2013
Znalazłem w sieci na temat tego orderu takowe informacje:

Legia Honorowa była pierwszym odznaczeniem krajów chrześcijańskich, którego oznaka nie posiadała formy krzyża, lecz gwiazdy (naśladowców znalazła nawet w XX wieku, zob. m.in. Order Białego Lwa i Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, czy belgijski Order Korony). Order istniał pod siedmioma systemami politycznymi, które kolejno panowały nad Francją, i każdy z nich zmieniał wygląd orderu według aktualnych zasad ideologicznych. Niezmieniona pozostawała tylko podstawowa forma orderu – emaliowana obustronnie na biało pięcioramienna gwiazda, z ramionami krzyża maltańskiego jako promieniami, z emaliowanym na zielono wieńcem laurowym między ramionami. Awers i rewers medalionów oraz wygląd gwiazdy przysługującej kawalerom I i II klasy zmieniały się z każdym kolejnym reżymem politycznym. Order służył w swych dziejach czterem monarchiom i trzem republikom.
Epoka konsulatu Napoleona (1802–1804)
W medalionie środkowym odznaki orderu na awersie głowa Napoleona I zwrócona na lewo, otoczona napisem Bonaparte Ier Consul, na rewersie orzeł napoleoński, otoczony dewizą Legii Honneur et Patrie. Zawieszką jest proste złote kółko. Szpice gwiaździstych ramion bez kulek. Brak ozdób między ramionami odznaki.
Epoka I Cesarstwa Francuskiego (1804–1814 i 1815)
Na medalionie awersu uwieńczona wieńcem laurowym głowa Napoleona I zwrócona na lewo otoczona napisem Napoléon Empereur et Roi, na rewersie orzeł napoleoński. Szpice ramion opatrzone kulkami. Między ramionami emaliowany na zielono wieniec laurowo-dębowy, który pozostał do dziś. Zawieszka: złota korona cesarska. Wprowadzona przez Cesarstwo gwiazda I. i II. klasy srebrna, z promieniami między ramionami, w medalionie środkowym orzeł napoleoński otoczony napisem Honneur et Patrie.
Restauracja Burbonów (1814–1830)
Na medalionie awersu uwieńczona wieńcem laurowym zwrócona na lewo głowa króla Henryka IV otoczona napisem Henri IV Roi de France et de Navarre, na rewersie lilie francuskie (fleur-de-lis). Zawieszka: złota korona królewska. Gwiazda I. i II. klasy srebrna, z liliami francuskimi między ramionami, w medalionie środkowym uwieńczona wieńcem laurowym głowa Henryka IV otoczona napisem Honneur et Patrie
Monarchia lipcowa (1830–1848)
Na medalionie awersu głowa Henryka IV jak wyżej, na rewersie dwie skrzyżowane flagi francuskie (Tricolore). Zawieszka: złota korona królewska. Gwiazda I. i II.klasy jak wyżej, między ramionami promienie zamiast lilii.
II Republika (1848–1852)
Medalion awersu taki jak za Konsulatu Napoleona I, na rewersie dwie skrzyżowane flagi francuskie, brak zawieszki. W medalionie środkowym gwiazdy I. i II. klasy głowa Napoleona I otoczona napisami Bonaparte Premier Consul 19. Mai 1802, na rewersie dwie skrzyżowane flagi francuskie otoczone napisami Republique Française – Honneur et Patrie.
Drugie Cesarstwo (1852–1870)
Na awersie medalionu środkowego głowa Napoleona I otoczona napisem Napoléon Emp. des Français, na rewersie orzeł napoleoński, zawieszka: złota korona cesarska. Na gwieździe I. i II. klasy w medalionie środkowym orzeł napoleoński otoczony napisem Honneur et Patrie.
III i IV Republika (1870–1951)
Na medalionie awersu głowa kobieca (tzw. Marianne) otoczona napisem Republique Française 1870, na rewersie dwie skrzyżowane flagi francuskie, zawieszka: wieniec z liści dębowych i laurowych. Na gwieździe I. i II. klasy w medalionie głowa kobieca otoczona napisami Republique Française – Honneur et Patrie.
IV i V Republika do dziś
Jak wyżej, napis okalający medalion zmieniony na Republique Française (bez daty), do medalionu rewersu wprowadzona data założenia Legii 29 floréal An X (według dawnego kalendarza rewolucyjnego).
Prezydent Republiki Francuskiej nosi jako Wielki Mistrz odznakę Wielkiego Krzyża Legii na łańcuchu (kollanie) składającym się z 16 złotych członów.
Do 1914 odznaki I. do IV. klasy wykonywane były w złocie, później w pozłacanym srebrze.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 marca 2013
A orzełek w heraldyce to orzeł bez dzioba i szponów.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
1 marca 2013
Wracam do pytania o różnice między orderami konkretnie Gwiazdy Legii Honorowej.

Aby na to odpowiedzieć trzeba by przedstawić kilka ekspontów do porownania ,a tutaj mamy tylko jeden.
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
1 marca 2013
no, racja - tu mnie też kolega poprawił, bo podobno "orzełek" to może być na czapce. A ja tak sobie pieszczotliwie orła orzełkiem zwę. Myślicie, że orzeł by się bardzo pogniewał ?
1 marca 2013
yuppi ,a co to jest "orzełek" mały orzeł?
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
28 lutego 2013
orzełek światowid :))
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
28 lutego 2013
No to nasz powinien mieć cztery ...
Profil Profesjonalny Moderator Starszy kustosz
28 lutego 2013
no to nareszcie wiem dlaczego rosyjski ma dwie głowy :)))
28 lutego 2013
Zbyszko ogólne zasady są takie : orzeł patrzy w tą stronę z której jest zagrożenie ,a korona symbolizuje monarchię.
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
27 lutego 2013
Nie jestem aż takim specjalistą by to wytłumaczyć. Radzę spytać fachowców od orderów i medali (faleryści? ).
27 lutego 2013
Zbyszko uchylasz się od pytania odnośnie gwiazdy:), różnią się szczegółami orzeł ma zwróconą głowę raz w prawo raz w lewo no raz jest bez korony cesarskiej ,a na innych w koronie.
26 lutego 2013
już poprawiłem ,dzięki:)
Kustosz Profil Profesjonalny Starszy kustosz
26 lutego 2013
Chodziło mi o nazwę nad eksponatem - "gwiazda" a nie "gawizda" :)
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.