W-wa - Plac Saski - Sąd... w MUSEUM TOMATORUM - Skład staroci w MyViMu.com

W-wa - Plac Saski - Sąd Wojskowy - 1942 ok.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 30
<
>
Lata 40-te XX w.Warszawa. Plac Saski. Budynek Sadów Wojskowych.Pocztówka niewątpliwie okupacyjna, ale widok niekoniecznie. Moje wątpliwości budzi fakt, że w okresie okupacji teren placu był "nur für Deutsche". Tymczasem na zdjęciu nie widać ani jednego mundurowego Niemca, są za to spacerujący cywile, w oddali ulicą Królewską jedzie tramwaj, no po prostu nie ma atmosfery okupacji.Plac Saski powstał w 1791 r. jako dziedziniec Pałacu Saskiego. Wielokrotnie zmieniał nazwę. Od 1814 był to Plac Saski, a następnie:

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (1928)

Adolf-Hitler-Platz (1940)

Plac Saski (1945)

Plac Zwycięstwa (1946)

Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego (1990)Widoczny budynek, w którym do wybuchu wojny miały swoją siedzibę Sądy Wojskowe został wybudowany w 1898 roku. Po Powstaniu Warszawskim Niemcy w ramach akcji równania Warszawy z ziemią budynek kompletnie spalili, ale mury się zachowały. Po wojnie został odbudowany, także dla wojska i trochę zmieniony (najbardziej widoczna zmiana to zlikwidowanie części wysuniętej, oraz usunięcie niektórych detali typu gzymsów nadokiennych itp.) Dla porównania zdjęcie z 2010 roku
Data dodania: 27 lutego 2013
Datowanie przedmiotu: 1939 - 1942
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Numer/sygnatura producenta: War. 104 Verlag Heinrich Hoffmann. Posen
Data i sposób nabycia: 2010
Tytuł oryginalny: Warschau Adolf-Hitler-Platz
Rozmiar: 10,5 x 15 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 282 razy od 27 lutego 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.