W-wa - Plac Bankowy - 1980

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
12 / 32
<
>
Rok 1980.



Warszawa. Plac Bankowy.



Od 1951 do 1989 plac Dzierżyńskiego. Powstał w 1825 za czasów Królestwa Polskiego, jako plac reprezentacyjny, przy którym mieściły się budynki ważnych instytucji tego państwa.

Po lewej stronie: budynek dawnej Giełdy i Banku Polskiego z 1828 r., następnie Pałac Ministra Skarbu. Przed Pałacem pomnik Feliksa Dzierżyńskiego (zburzony w 1989 roku).

Ostatni z budynków to Pałac Komisji Rządowej Przychodów i Skarbu. Pałac powstał w latach 1650-1654.

Po prawej stronie "Błękitny wieżowiec", który na tym zdjęciu jest "złocisty". Był jeszcze czas, gdy wieżowiec miał elewację zieloną. Sęk tylko w tym, że budynek trzykrotnie zmieniał elewację będąc cały czas w trakcie budowy, która trwała 20 lat. Powstała wtedy legenda wg której na budynku ciąży klątwa rabina. Faktem jest, że w miejscu budowy do 1943 roku stała największa warszawska synagoga. Po stłumieniu powstania w getcie Niemcy synagogę wysadzili w powietrze, a wtedy to miejsce zostało przeklęte przez rabina. I rzeczywiście, budowa "miała pod górkę". Była przerywana na całe lata, gdy ją wznawiano dochodziło do kolejnej kosztownej wymiany elewacji, po czym znowu następował przestój. Zdarzały się też wypadki. Ostatecznie kolejną próbę zakończenia budowy podjęto na początku lat 90-ch XX w. Na wszelki wypadek poproszono współczesnego rabina z gminy żydowskiej o zdjęcie klątwy. Zgodził się pod warunkiem, że w budynku zostanie wydzielone miejsce na modlitwę. I klątwa przestała działać.

Legenda legendą, ale trzeba wiedzieć, że Żydzi uważają, iż każde miejsce na którym stała synagoga jest "święte" do końca świata i że na tym miejscu nie wolno nic innego (poza nową synagogą) budować. Dlatego decyzja władz o budowie biurowca budziła oburzenie środowisk żydowskich i była oprotestowana, ale bez sukcesu. Może to dopiero wtedy w geście bezradności rabin rzucił klątwę? Kto wie...



Przed wojną Plac miał trochę inny kształt i rzeczywiście był placem. Po wojnie stal się bardzo szeroką ulicą przelotową z parkingiem po środku.
Data dodania: 5 marca 2013
Datowanie przedmiotu: 1970 - 1980
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Krajowa Agencja Wydawnicza
Rozmiar: 10,5 x 14,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1095 razy od 5 marca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.