Medal "Za wyzwolenie Pragi" w Nowe muzeum użytkownika gal2002 w MyViMu.com

Medal "Za wyzwolenie Pragi"

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 47
<
>
Medal "Za wyzwolenie Pragi"

(ros.Медаль «Заосвобождение Праги») – radzieckie odznaczenie wojskowe. Został ustanowiony dekretem Prezydium Rady Najwyższej ZSRR z 9 czerwca 1945 dla nagrodzenia wszystkich bezpośrednich uczestników walk o wyzwolenie Pragi podczas II wojny światowej. Nadawany był:żołnierzom jednostek, związków taktycznych i instytucji Armii Radzieckiej, NKWD, NKGB biorących bezpośredni udział w walkach o wyzwolenie Pragi w okresie od 3 do 9 maja 1945organizatorom i dowódcom operacji praskiej,nagrodzono ok. 400.070 osób (stan na 1995).Do 1951, w razie śmierci odznaczonego, medal podlegał zwrotowi państwu, dopiero od tego roku mógł być zatrzymanyprzez rodzinę. Odznaką Medalu za wyzwolenie Pragi jest wykonany z mosiądzu krążek o średnicy 32 mm. Na awersie w górnej części na obwodzie medalu jest umieszczony napis: ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ (pol. "ZA WYZWOLENIE"), pod nim poziomo napis: ПРАГИ (pol. "PRAGI"). W dolnej części znajduje się stylizowane wyobrażenie wschodzącego słońca z promieniami oraz dwa laurowe wieńce spięte małą pięcioramienną gwiazdą. Na rewersie jest data wyzwolenia Pragi: 9 МАЯ 1945 ("9 maja 1945"), a poniżej pięcioramienna gwiazda. Wszystkie napisy i rysunki są wypukłe. Autorzy projektu: A. Kuzniecow i malarka Skorżinska. Medal zawieszony jest na metalowej pięciokątnej blaszce obciągniętej wstążką koloru bzu szerokości 24 mm, z szerokim granatowym paskiem szerokości 8 mm pośrodku.

Medal noszony był na lewej piersi, w kolejności po Medalu "Za wyzwolenie Warszawy".
Data dodania: 3 kwietnia 2011
Datowanie przedmiotu: 1945
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 263 razy od 3 kwietnia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.