W-wa - Al. Jerozolimskie/Pl. Starynkiewicza - 1962

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
28 / 107
<
>
Rok 1962.Warszawa.

Skrzyżowanie Al. Jerozolimskich z Pl. Starynkiewicza.Oczywiście pierwszoplanowym obiektem tej fotografii jest krowa. Widok w centrum miasta, nawet jak na lata wczesnosześćdziesiate zaskakujący. Choć np. koń ciągnący wóz, szczególnie typu platforma do przewożenia węgla nie był w tamtych czasach niezwykły.

Warto zwrócić też uwagę na dwie budki obok sygnalizatora świetlnego. Ta podwyższona, na "nodze" dla milicjanta sterującego ręcznie sygnalizacją świetlną. To rozwiązanie nie przyjęło się i zostało wyparte przez sygnalizację automatyczną.

Druga budka, bliżej słupa, była produkowana (ten typ) przez kilkadziesiąt lat i miała różnorodne przeznaczenie: jako budka telefoniczna, jako schronienie dla milicjanta posterunkowego, strażnika, lub np. pracownika MZK przestawiającego ręcznie zwrotnicę tramwajową. Myślę, że w tym wypadku ta ostatnia wersja jest najprawdopodobniejsza.

Po lewej malutki fragment budynku w którym przez kilkadziesiąt lat mieściła się redakcja "Trybuny Ludu", a później przez jakiś czas "Rzeczpospolitej".

Szyny tramwajowe prowadzą do pętli na Placu Starynkiewicza. No i ten bruk....
Data dodania: 12 marca 2013
Datowanie przedmiotu: 2000
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2000
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Ośrodek KARTA
Rozmiar: 10 x 15 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 487 razy od 12 marca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
17 marca 2013
No i mi się humor poprawił:)))
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.