139. Warsaw 44 - Pamięci lotników. Medal imienny!

139. Pamięci Lotników niosących pomoc Warszawie.

Emitent: Warsaw 44 Club (Prawdopodobnie). Projekt: Bronisław Chromy. Wykonawca: Kraków ... Ø 117 mm. Nakład: ...

Medal wydany dla upamiętnienia lotników, którzy polegli niosąc pomoc Powstańczej Warszawie. Lotnicy Ci należą do Warsaw 44 Club z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

!MEDAL IMIENNY I NUMEROWANY.

* Medal imienny dla Alana H. Batesa z 31 SAFF.

**Poszukuję informacji o tym medalu.

***Sgt Alan Herbert Bates

W nocy 13/14 sierpnia wystartowały do Warszawy 20 Liberatory i 4 Halifaxy 148 i 178 dywizjonu RAF, 31 dywizjonu SAAF oraz 2 Liberatory i 2 Halifaxy polskiej 1586 eskadry. Na odprawie załogom rozdano mapy Warszawy w skali1:25.000 i wskazano dwa zasadnicze cele: pl. Krasińskich i pl. Napoleona. Piloci otrzymali rozkaz dokonania zrzutów za wszelką cenę, nawet kosztem utraty maszyn. Samoloty dokonały zrzutów w zadanych rejonach. 3 Liberatory nie wróciły do bazy. W nocy (13/14.08) Liberator z 31 dywizjonu SAAF (31 Dywizjon Bombowy Płd. Afrykańskich Sił Powietrznych SAAF) w składzie: Lt. W. Norval, Lt. Robert C.W. Burgess, Lt. Noel Sleed, Sgt Alan H. Bates, Sgt Stan F. Payne, Sgt J.S. Appleyard, Sgt William Cross i Sgt R. Lewis próbując wykonać zrzut dla Powstania został trafiony ogniem artylerii plot. Dowódca załogi Lt. Norval wpadł w panikę i wyskoczył na spadochronie nad płonącym miastem - jego los pozostaje nieznany - i stery przejął II pilot Lt. Burgess. Lecąc na wschód z uszkodzonymi przyrządami nawigacyjnymi maszyna lądowała awaryjnie na terenie ZSRR na opuszczonym lotnisku w miejscowości Jemilczno 160 km na wschód od Kijowa. Członkowie załogi po przymusowym kilkutygodniowym pobycie w ZSRR opuścili jego teren a samolot pozostał w rękach Rosjan.

Sgt Alan H. Bates odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego. W 2006 roku jest/był On prezesem jest członkiem Warsaw 44 Club.
Data dodania: 17 marca 2013
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1179 razy od 17 marca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.