W-wa - Kościół Świętego... w MUSEUM TOMATORUM - Pamiątki Przeszłości w MyViMu.com

W-wa - Kościół Świętego Krzyża - 1919 ok.

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
44 / 96
<
>
Rok 1919.Warszawa. Kościół Św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu.Po lewej stronie ogrodzenie wokół niewidocznego na zdjęciu pomnika Kopernika. Obecnie pomnik nie ma żadnego ogrodzenia ani kwietnika. Po prawej stronie charakterystyczny słup ogłoszeniowy. Mam wrażenie, że służył głównie do wieszania nekrologów.Pierwotnie w tym miejscu stała kaplica pod wezwaniem Świętego Krzyża, wzmiankowana w 1510.

W 1525 stanął tu drewniany kościółek — filia kolegiaty św. Jana. Przebudowywany w 1615, w 1653 został przekazany sprowadzonemu tu Zgromadzeniu Księży Misjonarzy – odtąd kościół stał się centralnym domem Zgromadzenia Misji w Polsce.

Obecny kościół został zbudowany w latach 1679–1696 w stylu barokowym. Na chórze znajdują się 58-głosowe organy z XIX w., na których grał Stanisław Moniuszko, będący organistą w tym kościele.

Już w pierwszych dniach II wojny światowej świątynia została zniszczona. Podczas powstania warszawskiego 6 września 1944 Niemcy wprowadzili do świątyni dwa Goliaty wypełnione materiałami wybuchowymi. Zdetonowane pojazdy rozbiły fasadę kościoła, zniszczyły sklepienie nad dolnym kościołem, Wielki Ołtarz, ołtarze św. Rocha i św. Wincentego à Paulo.

Świątynię odbudowano w latach 1945–1953.

(WIKI)
Data dodania: 17 marca 2013
Datowanie przedmiotu: 1919
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Numer/sygnatura producenta: Wyd. Fr. Karpowicz, Warszawa
Data i sposób nabycia: 2011-2012
Data korespondencji: 2.01.1919 rok,
Rozmiar: 9 x 13,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 174 razy od 17 marca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.