1st Armored Division

Duże zdjęcie 1st Armored Division
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 35
<
>
1 Dywizja Pancerna składa się obecnie z trzech brygad, plus jednej brygady lotnictwa. Dwie stacjonują w Niemczech, a jedna w Fort Riley, w stanie Kansas. W latach 2008-2011 dywizja została przebazowana do Fort Bliss w stanie Teksas, gdzie sformowana zostanie czwarta brygada, w ramach odbywającej się obecnie reorganizacji schematu dywizji w armii amerykańskiej.Dywizja została sformowana 15 lipca 1940 roku na bazie 7 Brygady Kawalerii. Jej chrztem bojowym był udział w operacji „Torch”. Następnie dywizja walczyła w Afryce Północnej, gdzie wzięła udział w ostatecznym zniszczeniu sił niemieckich w Tunezji w maju 1943. Po kilku miesiącach reorganizacji w Maroku dywizja została przewieziona do Włoch i wyładowana w Neapolu w październiku, 1943. Następnie walczyła we Włoszech do końca wojny, kończąc swój szlak bojowy w dolinie Padu. Po zakończeniu wojny została przebazowana do Niemiec, gdzie służyła w siłach okupacyjnych. Na wiosnę 1946 wróciła do Stanów Zjednoczonych i tam uległa rozwiązaniu.Po wybuchu wojny koreańskiej dywizja została reaktywowana 7 marca 1951 w Fort Hood w stanie Teksas, w ramach programu rozbudowy armii wobec narastającego napięcia z ZSRR. Po kilku latach w Teksasie, w 1956 dywizja została przebazowana do Fort Polk w stanie Luizjana. Podczas kryzysu kubańskiego dywizja była wysłana do portów w południowych stanach USA by móc wziąć udział w ewentualnej inwazji Kuby, do której jednak nie doszło. Nieliczne pododdziały dywizji brały udział w wojnie wietnamskiej. Jedna z brygad wzięła udział w przywróceniu porządku po zamieszkach ulicznych w Chicago.

W wyniku wojny w Wietnamie nastąpiła fundamentalna reorganizacja amerykańskiej armii, w ramach której dywizja została przebazowana do Niemiec w 1971, zastępując tam 4 Dywizję Pancerną. Dywizja była zakwaterowana w okolicach Wiesbaden i przez następne dwadzieścia lat przygotowywała się na odparcie ataku wojsk Układu Warszawskiego.

Na jesieni 1990 dywizja została wysłana do Arabii Saudyjskiej, skąd wzięła udział w wojnie w Zatoce Perskiej. . W maju 1991 powróciła do Niemiec, gdzie stacjonuje do dzisiaj. Stamtąd jej pododdziały wzięły udział w operacjach stabilizacyjnych w Bośni (1995-1996) i Kosowie (1999).

Dwa bataliony dywizji wzięły udział w Inwazji Iraku w 2003. W maju 2003 reszta dywizji została wysłana do Iraku i przejęła odpowiedzialność za Bagdad. Dywizja miała wrócić do Niemiec w kwietniu 2004, lecz jej pobyt w Iraku został przedłużony o trzy miesiące, by wykorzystać dywizję do stłumienia powstania przywódcy szyitów Muktady as-Sadra.

Podczas całego pobytu w Iraku dywizja straciła 125 zabitych żołnierzy.za: wikipedia.pl
Data dodania: 19 marca 2013
Miejsce pochodzenia: Stany Zjednoczone
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 372 razy od 19 marca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.