W-wa - ul. Marszałkowska - 1920-1930

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
57 / 107
<
>
Lata 1920-1930Warszawa. Ulica Marszałkowska (reprint).Na zdjęciu widać zachodnią stronę ul. Marszałkowskiej w pobliżu skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi (widok w kierunku południa). Budynek w kształcie schodkowej wieży, to fragment Dworca Wiedeńskiego z 1845 roku. Za Dworcem bryła budynków stojących przy Al. Jerozolimskich.Marszałkowska to jedna z głównych ulic Warszawa. Nazwa ulicy pochodzi od nazwy urzędu marszałka wielkiego koronnego Franciszka Bielińskiego, który bardzo zasłużył się osiemnastowiecznej Warszawie, a którego pałac stał przy historycznym początku ulicy, skrzyżowaniu z ul. Królewską.

Wytyczenie ulicy związane jest z powstaniem w latach 1766–1779 Osi Stanisławowskiej, wielkiego założenia urbanistyczno-ogrodowego Warszawy autorstwa m. in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W drugiej połowie dziewiętnastego wieku, i początku dwudziestego ulica została prawie w całości zabudowana kilkupiętrowymi kamienicami, często bardzo okazałymi. Mieściło się tu wiele sklepów, restauracji, i innych punktów usługowych (w latach 30. XX wieku kilkanaście kin), ulica była bardzo ruchliwa.

W czasie drugiej wojny światowej, zabudowa ta została w dużej mierze zniszczona przez Niemców, a to co pozostało zniszczyły władze Polski Ludowej, by odbudować miasto w stylu socrealizmu (np. MDM i PKiN).

(WIKI)
Data dodania: 30 marca 2013
Datowanie przedmiotu: 2000
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2000-2010
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Ośrodek KARTA
Rozmiar: 10 x 15 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 303 razy od 30 marca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.