150. Matka Boska... w Armia Krajowa, Powstanie Warszawskie-Medale, plakiety. w MyViMu.com

150. Matka Boska Powstańcza/Zdobycie Koś.św.Krzyża

150. Matka Boska Powstańcza.
Emitent: ZPW - Bydgoszcz. Założenia projektowe: Zdzisław Abramek. Projekt: Robert Kotowicz*. Wykonawca: MP 1998. Nakład: Patynowany 10 sztuk + 1 sztuka z nr 0. Posrebrzony 145 sztuk. Srebro (Ag) 13 sztuk.

!Obok zdjęcia medalu pocztówka z pozdrowieniami od Pana Andrzeja Pityńskiego.

*Według literatury przedmiotu autorem projektu i modelu gipsowego jest Robert Kotowicz a założenia do projektu przedstawił Zdzisław Abramek. Pierwowzór awersu (dokładnie taki sam - patrz zdjęcia) wykonał w roku 1984 Andrzej Pityński – rzeźbiarz mieszkający obecnie w USA. Pan Pityński w 1984 roku wykonał projekt Matki Boskiej Powstańczej, (AKowskiej) która została umieszczona po raz pierwszy na tablicy pamiątkowej wykonanej z brązu, (130cmX80cm) w kościele w Doylestown w stanie Pensylwania. Tak przedstawiona Matka Boska została wielokrotnie wykorzystywana dla uczczenia bohaterów Armii Krajowej i Powstania Warszawskiego na plakietach, medalach i pomnikach. W 1998 Matka Boska Powstańcza (AKowska) została także umieszczona na pomniku (postać z brązu na granicie, 400cmx300cmx300cm) w Warszawie w al. Solidarności 60 w miejscu gdzie w czasie Powstania stała barykada - Reduta Matki Boskiej. Pan Pityński dopiero niedawno dowiedział się o istnieniu tego medalu, jak i innych plakiet z tym wizerunkiem.
** Zdjęcia i informacje posiadam bezpośrednio od Pana Andrzeja Pityńskiego.
Data dodania: 11 kwietnia 2013
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1295 razy od 11 kwietnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.