Warszawa - Łazienki - Amfiteatr - 1915

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
55 / 82
<
>
Rok 1915



Warszawa. Łazienki. Teatr na Wyspie.



Pocztówka z okresu I wojny światowej (1915-1917) wydana po zajęciu Warszawy przez Niemców (niemiecki opis), ale z wykorzystaniem zdjęcia sprzed wojny (spacerowicze w carskich mundurach - zdjęcie nr 3).



Teatr na Wyspie – wzniesiony w 1786 roku w Parku Łazienkowskim w Warszawie w pobliżu Pałacu na Wodzie, według projektu Dominika Merliniego. Początkowo był on usypany z ziemi. Kamienną postać zyskał w 1790 roku, przebudowany według projektu Jana Chrystiana Kamsetzera. Teatr składa się z dwóch części, przedzielonych wypełnionym wodą kanałem.

Amfiteatralna, półkolista widownia oparta jest na arkadach. Wieńczy ją rząd kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Scena położona na sztucznej wyspie otoczona jest sztucznymi ruinami, stanowiącymi przykład sentymentalnego stylu końca XVIII wieku. Po lewej stronie za sceną ukryty jest parterowy pawilonik mieszczący garderoby aktorów. Przed sceną znajduje się fosa dla orkiestry. Po bokach sceny ustawiono rzeźby o tematyce mitologicznej. W sezonie letnim w teatrze odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. Teatr jest jednym z najstarszych zachowanych teatrów dworskich w Europie. W czasie II wojny światowej nie uległ żadnym zniszczeniom, gdyż został uznany przez hitlerowców za już zniszczony.



Łazienki Królewskie w Warszawie – zespół pałacowo-parkowy w Warszawie z licznymi zabytkami klasycystycznymi, założony w XVIII wieku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

(WIKI)
Data dodania: 19 kwietnia 2013
Datowanie przedmiotu: 1915
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2013-03
Data korespondencji: 12.04.1915 rok, Toruń - Berlin
Numer/sygnatura producenta: ?
Rozmiar: 9,5 x 14,5 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 344 razy od 19 kwietnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.