Odznaka pamiątkowa Służba... w Muzeum Piotrka w MyViMu.com

Odznaka pamiątkowa Służba Polsce 1949

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 7
<
>
Mosiężna, posrebrzana odznaka pamiątkowa młodzieżowej organizacji Służba Polsce, z roku 1949. Na awersie orzeł z inicjałami SP, rok, zarys obszaru powojennej Polski (ci ciekawe - nietypowo rozciągnięty - wynika to z faktu skopiowania kształtu granic z "radziecko-centrycznej" mapy, na której Polska była malutkim krajem na peryferiach) z dymiącymi kominami fabryk i dookolny napis BRYGADY MŁODZIEŻOWE z kłosami. Rewers gładki, ze śrubką, niestety brak nakrętki.
Powszechna Organizacja "Służba Polsce" istniała w latach 1948-1955. Zrzeszała w 1949 roku ponad 1 milion młodych ludzi, którzy zajmowali się m.in. odbudową miast, budową zakładów przemysłowych, pracą w kopalniach itp. Okresowa służba w niej była obowiązkowa, a czasem też skoszarowana. Oczywiście Służba Polsce była ściśle kontrolowana przez władze komunistyczne.
Data dodania: 20 kwietnia 2013
Datowanie przedmiotu: 1949
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Tagi: odznaka
Kolor / barwa: brązowo-srebrny
Wysokość: 40 mm
Szerokość: 28 mm
Waga: 6,96 g
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 995 razy od 20 kwietnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
20 listopada, 15:53
Gratuluję eksponatu! Geneza nietypowego kształtu granic Polski jest rzeczywiście bardzo ciekawa. Można gdzieś znaleźć przykład takiej radziecko-centrycznej mapy świata? Pozdrawiam!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.