Odznaka pamiątkowa Służba Polsce 1949

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 7
<
>
Mosiężna, posrebrzana odznaka pamiątkowa młodzieżowej organizacji Służba Polsce, z roku 1949. Na awersie orzeł z inicjałami SP, rok, zarys obszaru powojennej Polski (ci ciekawe - nietypowo rozciągnięty - wynika to z faktu skopiowania kształtu granic z "radziecko-centrycznej" mapy, na której Polska była malutkim krajem na peryferiach) z dymiącymi kominami fabryk i dookolny napis BRYGADY MŁODZIEŻOWE z kłosami. Rewers gładki, ze śrubką, niestety brak nakrętki.
Powszechna Organizacja "Służba Polsce" istniała w latach 1948-1955. Zrzeszała w 1949 roku ponad 1 milion młodych ludzi, którzy zajmowali się m.in. odbudową miast, budową zakładów przemysłowych, pracą w kopalniach itp. Okresowa służba w niej była obowiązkowa, a czasem też skoszarowana. Oczywiście Służba Polsce była ściśle kontrolowana przez władze komunistyczne.
Data dodania: 20 kwietnia 2013
Datowanie przedmiotu: 1949
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Tagi: odznaka
Kolor / barwa: brązowo-srebrny
Szerokość: 28 mm
Waga: 6,96 g
Wysokość: 40 mm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 1045 razy od 20 kwietnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
20 listopada
Gratuluję eksponatu! Geneza nietypowego kształtu granic Polski jest rzeczywiście bardzo ciekawa. Można gdzieś znaleźć przykład takiej radziecko-centrycznej mapy świata? Pozdrawiam!
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.