LAMPA GÓRNICZA KARBIDOWA TYP 850 - 1915 rok

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
19 / 101
<
>
Lampa karbidowa z blachy MOSIĘŻNEJ, producent Friemann&Wolf ze Zwickau - 1915 rok. Każdy jej element włącznie z nitami i pokrętłem regulacji wody jest mosiężny. Eksponat ten jest bardzo ładnie zachowany. Lampy całomosiężne stosowane były przez dozór górniczy oraz górnicze służby miernicze. Mosiądz karbidki gwarantował brak oddziaływania jej podczas prac mierniczych na przyrządy uzbrojone w igłę magnetyczną a jej złocisty, elegancki wygląd nobilitował sztygara i był oznaką jego władzy.ZASADA DZIAŁANIA LAMPY KARBIDOWEJ.

W górnym pojemniku znajdowała się woda, w dolnym karbid -węglik wapnia CaC2 - związek nieorganiczny należący do grupy węglików jonowych. Po odkręceniu pokrętła znajdującego się na górze lampy woda stopniowo kapała na karbid z którego wydzielał się gaz - acetylen. Im mocniej odkręcamy pokrętło iglicowe tym jaśniej będzie świeciła lampa. Acetylen wypychany był pod ciśnieniem przez kominek lampy na którego końcu był palnik (brener) przez którego dysze wydobywał się gaz. Po zapaleniu świecił jasnym płomieniem do wysokości 3cm.
Data dodania: 15 maja 2013
Datowanie przedmiotu: 1915
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 700 razy od 15 maja 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.