Krynica - "Patria" pensjonat... w Muzeum użytkownika pieczarek w MyViMu.com

Krynica - "Patria" pensjonat Jana Kiepury

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
47 / 166
<
>
"Patria" - pensjonat Jana Kiepury w Krynicy. Zbudowany w latach 1932-1934. Znajdował się tam apartament artysty, apartament dla jego rodziców, mnóstwo pokoi gościnnych.

Po wojnie, w 1949 r., znacjonalizowany przez komunę pod - bardzo częstym wówczas - pretekstem wcześniejszego wykorzystywania obiektu na cele użyteczności publicznej. W przypadku tego pensjonatu, ową "użytecznością publiczną", było przejęcie go w czasie II wojny światowej przez Niemców na sanatorium dla oficerów lub siedzibę Hitlerjugend. W 1965 r. wypłacono Kiepurze odszkodowanie. Wielu innych właścicieli nieruchomości nie miało takiego szczęścia i do dzisiaj sądzi się z Państwem o zagrabione majątki.Budynek nadal wykorzystywany jako obiekt sanatoryjny.Lusterko z podpórką, jak na razie jedyny w moich zbiorach okaz małego lusterka wyposażonego w takie ustrojstwo. Wymiary szkła 59x80 mm.
Data dodania: 27 maja 2013
Datowanie przedmiotu: 1960 - 1970
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 293 razy od 27 maja 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny Starszy kustosz
27 maja 2013
Właśnie w "Patrii" w 1937 roku gościła holenderska para królewska Juliana z mężem Bernardem.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.