154. Pomnik Łączniczek Armii Krajowej - Józefów

154. Pomnik Łączniczek Armii Krajowej - Józefów.
Emitent: Komitet Budowy Pomnika Łączniczek Armii Krajowej, Józefów. Projekt: Bohdan Chmielewski. Wykonawca: MP Styczeń 2001. Nakład: Patynowany 60 sztuk.
*Pomnik Łączniczki Armii Krajowej w Józefowie jest pierwszym i jedynym w Polsce monumentem, wzniesionym jako wyraz hołdu dla dziewcząt i kobiet - żołnierzy Armii Krajowej, pełniących służbę łączności w latach okupacji kraju w czasie II Wojny Światowej.
Pomnik powstał z inspiracji żołnierzy Armii Krajowej zamieszkałych na terenie Józefowa i byłego powiatu warszawskiego w tym szczególnie Pani Eugenii Szymczak. Eugenia Szymczak inicjatorka całego przedsięwzięcia w czasie wojny sierżant AK, komendant służb sanitarnych AK w Falenicy. Pomysł realizowała w porozumieniu z kołem „Fromczyn” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej..
Projekt pomnika i model do odlewu wykonał społecznie i z dużym osobistym zaangażowaniem prof. Bohdan Chmielewski, były żołnierz AK na Wileńszczyźnie. Łączniczki AK symbolizuje odlana z brązu wysoka na 2,20 m postać kroczącej młodej kobiety, umieszczona na półtorametrowym, granitowym cokole. Pomnik Łączniczki Armii Krajowej w Józefowie
Pomnik został odsłonięty 29 lipca 2001 roku.
*** http://nadswidrem.bloog.pl/id,332334063,title,Pomnik-Laczniczek-Armii-Krajowej,index.html
Data dodania: 31 maja 2013
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 884 razy od 31 maja 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.