Medal kolejowy Dworca... w Medale i instrukcje kolejowe w MyViMu.com

Medal kolejowy Dworca Centralnego w Warszawie

Duże zdjęcie Medal kolejowy Dworca Centralnego w Warszawie
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 117
<
>
DWORZEC CENTRALNY W WARSZAWIE / BUDOWNICZYM DWORCA CENTRALNEGO W WARSZAWIE 1972 – 1975 (wersja owalna)

-------------------------------------------------------------------------

Warszawa Centralna to stacja pasażerska znajdująca się na linii średnicowej węzła warszawskiego między stacjami Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia, zaś Dworzec Centralny to znajdujący się na tej stacji najważniejszy dworzec w Warszawie. Sam Dworzec Centralny to kompleks hal, peronów, kas, sklepów, pomieszczeń służbowych i zapleczy, ciągów komunikacyjnych, połączony tunelami z dworcami Warszawa Śródmieście i WKD oraz ulicami okalającymi budynek dworca. Do roku 1944 najważniejszym dworcem w Warszawie był Dworzec Główny, który został zniszczeniu przez Niemców po powstaniu warszawskim. W okresie powojennym funkcję tę przejął dworzec na stacji Warszawa Główna Osobowa. Miejsce powstania nowego dworca zostało wskazane przez Biuro Odbudowy Stolicy. W miejscu tym w latach 1952-1954 powstał tymczasowy dworzec dla pociągów podmiejskich, a gdy zbudowano dworzec Warszawa Śródmieście i przeniesiono tam ruch podmiejski dworzec ten zaczął obsługiwać ruch dalekobieżny. W roku 1972 podjęto decyzję o budowie w tym miejscu nowego dworca Centralnego. Dworzec zaprojektowany został przez Arseniusza Romanowicza przy współpracy Piotra Szymaniaka, ale w trakcie budowy projekt był wielokrotnie zmieniany i modyfikowany. Dworzec został zbudowany w szybkim tempie i jego otwarcie nastąpiło w 5 grudnia 1975 roku. Jak na czasy w którym go zbudowano dworzec był funkcjonalny i jego bryła wyróżniała się pod względem estetyki. Niestety pośpiech w jakim go budowano odbił się na jakości wykonania i dworzec wymagał ciągłych remontów i napraw. Gruntowny remont dworzec przeszedł w latach 2010-2012 przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej. Obecnie trwają dyskusje na temat budowy nowego, nowocześniejszego i bardziej funkcjonalnego dworca „Centralnego” i być może będzie się to wiązać z wyburzeniem obecnego.
Data dodania: 21 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1975
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 678 razy od 21 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.