Medal kolejowy o... w Medale i instrukcje kolejowe w MyViMu.com

Medal kolejowy o elektryfikacji linii Kraków-Zak.

Duże zdjęcie Medal kolejowy o elektryfikacji linii Kraków-Zak.
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 118
<
>
ELEKTRYFIKACJA LINII KOLEJOWEJ KRAKÓW – ZAKOPANE - 1975

-------------------------------------------------------------------------

W powszechnym mniemaniu linia Kraków - Zakopane to połączenie kolejowe z centralnej stacji Krakowa tj. Kraków Główny ze stacją Zakopane. Jednak pod względem technicznym to połączone odcinki linii kolejowych i linie kolejowe o różnym standardzie: dwutorowy odcinek Kraków Główny – Kraków Płaszów z linii nr 91 Kraków Główny Osobowy – Medyka, dwutorowy odcinek Kraków Płaszów – Skawina z linii nr 94 Kraków – Oświęcim, jednotorowy odcinek Skawina – Sucha Beskidzka z linii nr 97 Skawina – Żywiec, jednotorowa linia nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka i jednotorowa linia nr 99 Chabówka – Zakopane. W eksploatacji trakcyjnej na trasie Kraków - Zakopane najwięcej kłopotów nastręczała wybudowana w roku 1899 linia Chabówka – Zakopane, gdyż budowana możliwie małymi kosztami posiadała niekorzystną charakterystykę: dużo łuków i znaczne pochylenia. Elektryfikacja poszczególnych odcinków od Krakowa do Zakopanego następowała sukcesywnie: odcinka Kraków Główny – Kraków Płaszów w roku 1959, odcinka Kraków Płaszów – Skawina w roku 1971, a linii Skawina – Sucha Beskidzka w roku 1974. Ostatni odcinek zelektryfikowanej linii Zakopane – Sucha Beskidzka został uroczyście otwarty w dniu 3.12.1975 roku i do tej daty odnosi się ten pamiątkowy medal. W tym dniu przejazd pierwszego pociągu elektrycznego witano na stacjach tańcami i góralską muzyką a na budynku dworcowym w Zakopanem z tej okazji umieszczono pamiątkową tablicę. Po uroczystościach zaproszonych gości przewieziono kawalkadą góralskich dorożek na poczęstunek do hotelu Kasprowy.
Data dodania: 21 stycznia 2011
Datowanie przedmiotu: 1975
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 769 razy od 21 stycznia 2011
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.