Voigtlander 9/12

Duże zdjęcie Voigtlander 9/12
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 13
<
>
Historia foirmy Voigtländer rozpoczęła się w roku 1756. Wtedy to pan Johann Christoph Voigtländer założył w Wiedniu małą firmę zajmującą się produkcją urządzeń z zakresu mechaniki precyzyjnej, takich jak kompasy i kwadranty. W pracy pomagali mu trzej synowie: Wilhelm, Siegmund i Johan Friedrich. Najmłodszy z nich, Johan Friedrich, wyjechł na jakiś czas do Anglii, gdzie nauczył się zawodu optyka. On to po powrocie z Aglii przejął firmę ojca, gdy ten zmarł w roku 1797. Od roku 1808 rozpoczął produkcję soczewek, okularów, lornetek teatralnych i innych elementów optycznych. W roku 1837, po przejściu Johana Friedricha na emeryturę, firmę przejął z kolei jego syn, Peter Wilhelm Friedrich. Nowy właściciel firmy cieszył się ogromnym uznaniem jako wyśmienity optyk. Jakość jego prac była tak dobrze znana, że to właśnie jemu w 1840 roku Joseph Max Petzwal powierzył wykonanie swojego sławnego "Obiektywu Portretowego". Był to pierwszy obiektyw, którego konstrukcja została obliczona metodami matematycznymi, a nie stworzona metodą prób i błędów. Jak na owe czasy, obiektyw miał szokującą jasność f/3,7. W zakładzie firmy Voigtländer stworzono niezwykły aparat, w którym zastosowano obiektyw Petzwala. Aparat był wykonany z metalu i miał kształt... rury. Był to też pierwszy aparat, w którym do ustawiania ostrości zastosowano mechanizm składający się z zębatki i wałka zębatego - układ stosowany do dzisiaj w aparatach wielkoformatowych i niektórych średnioformatowych. W 1849 roku Peter Wilhem Friedrich otworzył w Brunszwiku filię swojej firmy, a w 1866 zamknął wiedeński oddział, przenosząc całość produkcji do zakładu w Brunszwiku. O skali produkcji optycznej w firmie Voigtländer najlepiej świadczy fakt, że do roku 1862 wyprodukowano tam ponad 60 000 "obiektywów Portretowych" Petzwala. W uznaniu jego ogromnych zasług w dziedzinie produkcji optycznej, w 1866 roku król Austrii nadał mu tytuł szlachecki i zezwolił na używanie "von" przed nazwiskiem.



Po odejściu na emeryturę Petera Wilhelma Friedricha von Voigtländer, firmę przejął Friedrich Ritter von Voigtländer. W 1878 roku firma opracowała interesujący obiektyw bazujący na zmodyfikowanej konstrukcji "Obiektywu Portretowego" Petzwala. Innym interesującym obiektywem firmy Voigtländer był opatentowany w roku 1895 Collinear. Friedrich Ritter doprowadził w 1898 roku do przekształcenia firmy w spółkę akcyjną - Voigtländer AG. Najsłynniejszy obiektyw firmy Voigtländer to niewątpliwie Heliar i jego modyfikacje. Konstrukcja zaprojektowana w roku 1900, a bedąca modyfikacją trypletu Cooka, była powielana przez wiele firm i wielokrotnie modyfikowana. Obiektywy tej konstrukcji można znaleźć w aparatach Bessa, Bessa RF i Bessa II. Do dzisiaj te obiektywy, a głównie ich najnowsza odmiana Color-Heliar, uważane są za jedne z najlepszych.



W swojej historii firma Voigtländer wyprodukowała co najmniej kilkadziesiąt linii aparatów fotograficznych, a w każdej niemal linii po kilka różnych wersji aparatów. Wśród nich można znaleźć aparaty do wykonywania dagerotypów, aparaty na szklane płyty, aparaty na film w arkuszach, na film zwojowy i małoobrazkowy. Aparaty mieszkowe i kompaktowe, a także stereoskopowe. Najbardziej znane linie to Alpin, Bergheil, Bessa, Bessamatic, Inos, Perkeo, Prominent, Vag, Vitessa, Vito, Vitomatic, Vitoret. W 1965 roku firma została przejęta przez Zeiss-Ikon.



Aparaty Voigtländer nadal cieszą się dużą popularnością i na rynku wtórnym widać duży popyt. Niektóre modele osiągają ceny liczone w setkach dolarów, a wyjątkowe okazy, jak na przykład Bessa II z obiektywem Apo-Lanthar, wyceniane są na 3 - 4 tysiące dolarów. I nic dziwnego - z jednej strony są to produkty jednej z najważniejszych firm w historii fotografii, z drugiej aparaty wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu charakteryzują się zdumiewającą trwałością - do dziś są w pełni sprawne i umożliwiają robienie bardzo dobrych zdjęć dzięki swej wyjątkowej optyce.
Data dodania: 9 czerwca 2013
Datowanie przedmiotu: 1915 - 1930
Miejsce pochodzenia: Austria
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Producent: Voigtlander
Rok wydania: 1915
Scott (nr katalogowy): 7
Tytuł: Embezet
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 414 razy od 9 czerwca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.