W-wa - Krakowskie Przed.- Pałac Prezydencki 1900 ~

Początek XX wieku.



Warszawa. Pałac Prezydencki (również Koniecpolskich, Radziwiłłów, Lubomirskich, Namiestnikowski, Rady Ministrów) przy Krakowskim Przedmieściu.

Ze względu na historię, niezwykle ważna budowla warszawska.



Historia pałacu znajduje się w opisie pocztówek z późniejszych lat. Tutaj skupię się na pomniku stojącym przed pałacem.

Dziś w tym miejscu stoi pomnik ks. Józefa Poniatowskiego i jest to jego "pierwotne" miejsce wyjednane mu przez Annę Potocką u miłościwie panującego mam w owym czasie cara (w pierwszym ćwierćwieczu XIX wieku). Niestety zanim pomnik został ukończony wybuchło Powstanie Listopadowe i car "za karę" cofną swoją zgodę. Pomnik Poniatowskiego ukończony już po Powstaniu powędrował do Modlina, a później namiestnik Królestwa Polskiego Iwan Paskiewicz wywiózł go do swoich dóbr w Homlu.

Natomiast w Warszawie, w miejscu przeznaczonym pod pomnik Poniatowskiego przed Pałacem Namiestnikowskim, w roku 1870 odsłonięto pomnik namiestnika Paskiewicza (zm. w 1856 r. w Warszawie). Na pocztówce widzimy właśnie ten pomnik, który jako symbol panowania rosyjskiego został za zgodą kolejnego okupanta -Niemców, zdemontowany w 1917 roku.

Zwrócony przez Rosjan w 1922 roku pomnik Poniatowskiego ustawiono w 1923 roku na Placu Saski, a w miejscu po cokole pomnika Paskiewicza urządzono trawnik. W okresie okupacji 1939-1945 Niemcy wykopali w tym miejscu zbiornik na wodę do celów przeciwpożarowych. Po wojnie zbiornik przebudowano na ozdobną sadzawkę zlikwidowaną ostatecznie w 1965 roku i dopiero wtedy, po 130 latach pomnik księcia Józefa Poniatowskiego znalazł się w miejscu mu przeznaczonym.
Data dodania: 14 czerwca 2013
Datowanie przedmiotu: 1900 - 1915
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2013-06
Data korespondencji: bez obiegu
Rozmiar: 8,5 x 13,5 cm
Tytuł oryginalny: Warszawa Pałac Namiestnikowski
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 495 razy od 14 czerwca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.