1917 10 fenigów - NBO (wykruszenie stempla)

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
22 / 30
<
>
0218

Królestwo Polskie 1917 10 fenigów - legenda otokowa dotyka obrzeża. (Napis Blisko Obrzeża - NBO)

Odmiana z węższą podstawą, i krótkim, prostym daszkiem jedynki w nominale. Rewers minimalnie obrócony względem awersu; skrętka.

Wybita zmasakrowanym stemplem. Na rewersie olbrzymie pęknięcie z przesunięciem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że część obrzeża przesunęła się ku środkowi krążka, pozostawiając obrzeże monety wybite prawie na równo z polem.
Jednak ciężko sobie wyobrazić w jaki sposób wklęsła część stempla zamieniła się miejscami z wypukłą, żeby osiągnąć ten efekt. Na dodatek górne części liter legendy też są wybite z przesunięciem. Niemożliwe, aby elementy graficzne zamieniły się miejscami na stemplu.

W rzeczywistości odłamał się prostokątny kawałek stempla i moneta została wybita kiedy ten odłamek oddalał się od reszty. W rezultacie na brzegu krążka odbiły się górne części liter legendy, a przerwa między odłamkiem a stemplem właściwym była na tyle szeroka, aby dać złudzenie przemieszczenia obrzeża. Oddalający się skrawek przyciskany był do krążka tylko po stronie od wewnątrz. W rezultacie w tym rejonie monety nadal jest widoczne cieniutkie, podniesione obrzeże.

Pęknięcie stempla musiało powstawać dużo wcześniej przed wybiciem tego egzemplarza; rozciąga się od daty prawie do końca słowa "królestwo". Widoczne są też odpryski wzdłuż pęknięcia. Odprysk na stemplu staje się wypukłością na monecie. Niektóre wykruszone skrawki metalu zostały spojone ze stemplami i odbiły się na monecie w postaci drobnych wklęsłości. Efekt tego jest wyraźnie widoczny na obu stronach monety, przykładowo w oczku zera nominału.

Moneta wyraźnie wybita w końcowej fazie eksploatacji stempla, jak nie ostatnia, to na pewno jedna z ostatnich. Prawdopodobieństwo istnienia podobnych spod tej samej pary stempli jest znikome.

Jeżeli macie podobne, jakichkolwiek nominałów i epok, proszę o kontakt. Chętnie popatrzę na Wasze.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 604 razy od 23 czerwca 2013
Reklama
Dodaj komentarz
7 lipca 2013
Ciekawostka
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.