W-wa - I Most - Kierbedzia - 1915

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 59
<
>
Lata sprzed 1915 roku.



Warszawa. Most Kierbedzia (zwany też pierwszym mostem) od strony Pragi.



Pocztówka sprzed wysadzenia mostu przez Rosjan w 1915 roku.



Most zbudowano w latach 1859-64. Most miał sześć przęseł i długość ok. 500 m.

W pierwszych planach miał być mostem kolejowym łączącym dworzec Petersburski (obecnie Wileński) z dworcem Wiedeńskim (w miejscu dzisiejszej podziemnej stacji ruchu lokalnego Warszawa Śródmieście i wejść do stacji metra Centrum). Zaniechano jednak prowadzenia kolei przez centrum Warszawy i most ten ukończono wyłącznie jako drogowy (z torami dla tramwajów konnych).

W czasie zaborów most nosił oficjalną nazwę mostu Aleksandryjskiego (od cara Aleksandra II). Potocznie nazywany był jednak mostem Kierbedzia (od nazwiska projektanta i budowniczego). Z placu Zamkowego prowadziła doń ulica Nowy Zjazd, schodząca z placu Zamkowego wiaduktem Pancera, a później nasypem ziemnym. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ta druga nazwa (Most Kierbedzia) stała się nazwą oficjalną.

5 sierpnia 1915 około 6 rano wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie wysadziły dwa środkowe przęsła, nie uszkadzając filarów. Most został odbudowany w 1916. Został ponownie zniszczony 13 września 1944 przez wojska niemieckie.

Po wojnie na ocalałych filarach zbudowano nowy most, który został nazwany mostem Śląsko-Dąbrowskim i stał się po rozbiórce wiaduktu Pancera częścią Trasy W-Z.

(WIKI)
Data dodania: 6 sierpnia 2013
Datowanie przedmiotu: 1910 - 1915
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2013-07
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: 3004/9
Rozmiar: 8 x 13 cm
Tytuł oryginalny: Warszawa. Most.
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 326 razy od 6 sierpnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.