Naszywka Pamiątkowa - SROKA 22.XII.12 Pamiętamy

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
2 / 7
<
>
Naszywka upamiętniająca śmierć st. chor. Łukasza Sroczyńskiego "Sroka", który został ranny na służbie i zmarł w warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym.



Żołnierz 12 Brygady Zmechanizowanej zmarł po ponadpółrocznej walce o życie. St. chor. Łukasz Sroczyński został ranny 22 grudnia 2012 roku w południowo-zachodniej części prowincji Ghazni, gdzie za bezpieczeństwo odpowiada polski kontyngent wojskowy. Patrol, w którym brał udział chor. Sroczyński, został ostrzelany przez talibów. W wyniku ataku rannych zostało trzech Polaków. Śmigłowiec ewakuacji medycznej (MEDEVAC) przetransportował ich do szpitala w Ghazni. Dalsze leczenie prowadzono w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Obrażenia st. chor. Sroczyńskiego były najpoważniejsze. Lekarzom nie udało się go wybudzić ze śpiączki. Zmarł wieczorem 3 sierpnia.



Decyzją ministra obrony narodowej st. kpr. Łukasz Sroczyński został awansowany do stopnia starszego chorążego. Z kolei prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą.



Pożegnanie żołnierza odbyło się w Stargardzie Szczecińskim. Mszę świętą w kościele Miłosierdzia Bożego odprawił biskup polowy Józef Guzdek.



Podczas kilkumiesięcznego leczenia Łukasza Sroczyńskiego, koledzy z jednostki kilkakrotnie organizowali pomoc finansową dla jego rodziny. W czerwcu odbyła się wyprawa motocyklowa do Gruzji. Zebrane wówczas pieniądze zostały przeznaczone na wakacje dla córeczki żołnierza.



To czterdziesty pierwszy Polak, który zginął w Afganistanie lub zmarł w wyniku odniesionych tam ran, odkąd w 2007 roku Polska zaangażowała się w operację ISAF.



za: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/9065



Cześć Jego Pamięci!
Data dodania: 19 sierpnia 2013
Datowanie przedmiotu: 2012 - 2013
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Tagi: naszywka
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat jest widoczny w następujących kategoriach serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 677 razy od 19 sierpnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.