Warszawa - Dom pod sedesami - 1950

Duże zdjęcie Warszawa - Dom pod sedesami - 1950
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
29 / 36
<
>
Przełom lat 40/50 XX w.Warszawa. Gmach PKO zwany "domem pod sedesami" ze względu na charakterystyczną konstrukcję z otworami na wysokości I i II pietra.Budynek stoi przy ul. Marszałkowskiej w miejscu zniszczonego po Powstaniu Warszawskim reprezentacyjnego Domu Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Rosja”. Z poprzedniego gmachu ocalała właściwie tylko klatka schodowa, ale gdzie jej tam do przedwojennego fasonu?"W latach 1948–1950 wzniesiono na jego miejscu tzw. dom pod sedesami według projektu Bohdana Lacherta. Wypalony budynek Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja" rozebrano, pozostawiając jedynie parter i dwa piętra od strony Marszałkowskiej. Następnie dobudowano kilka nowych pięter, niższych od poprzednich, elewację budynku wygładzono, a ocalałe piętra przesłonięto ażurową konstrukcją z otworami, które przyczyniły się do nadania mu przez mieszkańców Warszawy nazwy „dom pod sedesami”. Przez ok. dwie dekady był to jedyny odbudowany budynek na Marszałkowskiej pomiędzy Alejami Jerozolimskimi a ulicą Świętokrzyską, w miejscu zwanym wówczas "parterową Marszałkowską" (obecnie w tym miejscu znajduje się zabudowa Ściany Wschodniej). Pod koniec lat 90. zmieniono elewację budynku likwidując powojenne "sedesowe" otwory. Pozostałością po dawnym gmachu Towarzystwa Ubezpieczeń "Rosja" jest klatka schodowa (ocalały m.in. marmurowe schody i kute, żelazne poręcze)".

(WIKI)
Data dodania: 30 października 2013
Datowanie przedmiotu: 1949 - 1950
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Numer/sygnatura producenta: Wyd. Polskie Archiwum Krajoznawcze - Warszawa
Data i sposób nabycia: 2013-10
Data korespondencji: bez obiegu
Rozmiar: 9 x 14 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 590 razy od 30 października 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.