183.Powstanie... w Armia Krajowa, Powstanie Warszawskie-Medale, plakiety. w MyViMu.com

183.Powstanie Warszawskie-Polacy w II Wojnie Świa.

183. Powstanie Warszawskie - Polacy w II Wojnie Światowej.

Projekt: Andrzej i Rusłana Nowakowscy. Wykonawca: Skarbnica Narodowa 2009. Ø 40 mm. Nakład: 10000. Wersja I mosiądz+Au i wersja II Ag. Jest to wersja wykonana z mosiądzu, a platerowana 24-karatowym złotem. Medal posiada stempel lustrzany.

*Na awersie medalu wykorzystano kilka reprodukcji fotografii z okresu Powstania Warszawskiego. W tym:

**Fotografię przedstawiającą mogiłę powstańczą żołnierzy batalionu "Chrobry I", którzy zginęli 31 sierpnia 1944 pod gruzami zbombardowanego skrzydła Pasażu Simonsa przy ul. Wyjazd . Ujęcie zrobiono w kierunku południowo-zachodnim. Po prawej stronie na zdjęciu widać charakterystyczne sgraffito z budynku Arsenału.Nad Arsenałem góruje natomiast ruina Centrali Telefonicznej przy ul. Tłomackiej 10.

Fotografia została zrobiona w 1945 roku.

*** Kolejne zdjęcie wykorzystane na medalu przedstawia budynek PASTY najprawdopodobniej przed jej zdobyciem przez Powstańców. Wskazywać to może, że na budynku powiewa flaga, która jest najprawdopodobniej flagą niemiecką. Polacy nie wywiesili polskiej flagi na dachu budynku.

**Fotografia tymczasowa.
Data dodania: 20 listopada 2013
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 341 razy od 20 listopada 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.