Zakopane - Restauracja Karpowicza - 1920/30

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
19 / 176
<
>
Lata 20-te lub 30-te XX w.

Zakopane. Restauracja Karpowicza.

Restauracja mieściła się w stylowym budynku hotelowym. Po wojnie restaurację i część zabudowań gospodarczych przejęła Spółdzielnia Mleczarska. W dawnej restauracji otworzono Cocktail Bar, jedyny taki w Zakopanem, cieszący się dużą popularnością.

Budynek został wzniesiony w 1901 roku, a od 1905 był własnością Stanisława Karpowicza. Hotel nosił nazwę „Sport”, a restauracja „Przełęcz”. Zakopane w owym czasie było bardzo popularne wśród artystów, którzy jak to zwykle artyści, za życia „klepią biedę”. St. Karpowicz wspierał ich finansowo, gościł, żywił, a oni odwdzięczali mu się owocami swojego talentu. W ten sposób Karpowicz zgromadził sporą kolekcję obrazów, o czym m.in. pisałem w Gazecie Kolekcjonera (http://gazeta-kolekcjonera.myvimu.com/wyznania-kolekcjonera-poczciwego-czyli-cala-prawda-o-mojej-pasji/ ).

Po Stanisławie hotel prowadził jego syn Adam (aż do śmierci w 1978 roku). Ze względu na brak potomków i komplikacje spadkowe hotel został zamknięty. Ostatecznie w 2000 roku budynek rozebrano, co uważam za karygodne rozwiązanie rzucające cień na władze Zakopanego, które na to się zgodziły. W ten sposób to stare, zabytkowe Zakopane znika, a to co powstaje na jego miejscu jest tylko atrapą bez „ducha”. Piszę z żalem, ponieważ w hotelu Karpowicza na przestrzeni lat gościłem wiele razy, a p. Adam Karpowicz był przyjacielem moich rodziców.
Data dodania: 7 grudnia 2013
Datowanie przedmiotu: 1920 - 1939
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Data i sposób nabycia: 2013 -11
Data korespondencji: bez obiegu
Numer/sygnatura producenta: Satrap.Photo
Rozmiar: 9 x 14 cm
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1386 razy od 7 grudnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Profil Profesjonalny
7 maja, 19:30 , edytowany: 7 maja, 19:32
Nie wydaje mi się, żebym miał zdjęcia rodziny Karpowicza. Może na jakimś zdjęciu z prywatnego albumu mojej mamy można by go zobaczyć, ale w tej chwili nie jestem w stanie odpowiedziec na zadane pytanie. Jak będę miał czas, to poszukam, jednakże o ile pamiętam p. Adam nie lubił pozować do zdjęć, więc szanse są niewielkie.  
Poza tym na 100% nie mam zdjęć z Zagórza, jeżeli to z Zakopanego.
 
7 maja, 18:39
Mam kilka zdjęć  swojej babci jak pracuje w dworze w miejscowości Zagórze gmina Mucharz. Czy istnieją jakieś fotografie rodziny Karpowiczów bo zastanawiam się czy nie ma ich na zdjęciach. 
Profil Profesjonalny
31 lipca 2019
Witam.
Zdjęcia wnętz mam tylko w głowie. Niestety, w latach gdy tam bywałem fotografowanie wnętrz nie wydawało mi się interesujące, nad czym dziś boleję. Wyposażenie było bardzo skromne, pamiętające lata międzywojenne, a nawet sprzed I wojny. Gdy w 1966 roku kręcono film "Lenin w Polsce", ktorego akcja toczyła się w Poroninie, Nowym Targu i Zakopanem, jako rekwizyty wypożyczono meble z hotelu "Sport" - tak pasowały do lat 1912-1914.
W pokojach nie było łazienek, ani nawet umywalek i bieżącej wody. Zespół sanitarny, to miednica na specjalnym stojaku, dzban z zimną wodą i wiadro na zlewki. Wodę w dzbanie i zlewki dostarczała i wynosila obsługa w osobie p. Heleny.
WC z wejściem z korytarza dla wszystkich. Na przełomie lat 60/70-tych zainstalowano przysznic (oczywiście z ciepłą wodą), też z wejściem z korytarza. Do WC i pod prysznic niekiedy trzeba było czekać na korytarzu w kolejce (w pidżamie lub szlafroku i z ręcznikiem w ręku).
To taki przybliżony opis wnętrza hotelu. Pozdrawiam.
31 lipca 2019
Czy zachowały się zdjęcia pomieszczeń hotelu?
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.