OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
209 / 487
<
>
Pitcairn.1940. Zn nr Mi 2.





Jeden z 10 znaczków pierwszej serii obiegowej Pitcairn .



Na znaczku Fletcher Christian , donica z sadzonką drzewa chlebowego.i widok na wyspę Pitcairn.



Fletcher Christian był oficerem (Master's Mate) na angielskim żaglowcu HMS Bounty pod dowództwem kapitana Williama Bligha i przywódcą buntu, który wybuchł na pokładzie 28 kwietnia 1789 r. Wraz z ośmioma innymi buntownikami oraz sześcioma mężczyznami i 11 kobietami z wyspy Tahiti osiedlił się na wyspie Pitcairn.



Pitcairn (Wyspy Pitcairn,ang. Pitcairn Islands) – grupa 4 wysp leżących na Oceanie Spokojnym w Polinezji między Australią a Ameryką Południową (położenie geograficzne: 25°04′S, 130°05′W).

Do Pitcairn Islands Group należą wyspy Pitcairn (4,53 km²), Henderson, Ducie, Oeno (te trzy ostatnie są niezamieszkane) o łącznej powierzchni 47 km².



Główna wyspa została nazwana na cześć angielskiego żeglarza Roberta Pitcairna , który w 3 lipca 1767 spostrzegł po raz pierwszy nieznaną wówczas wyspę.

W roku 1790 do niezamieszkanej jeszcze wyspy dotarła część zbuntowanej załogi angielskiego okrętu Bounty wraz z przywiezionymi z Tahiti kobietami i mężczyznami.

Wkrótce po wylądowaniu marynarze spalili swój statek. Jego wrak został odkryty w 1957 w zatoce Bounty Bay.



W 1793 doszło do wojny między Tahitańczykami a członkami załogi „Bounty”, w wyniku której zginęła większość mężczyzn na wyspie. W 1808, gdy przy życiu pozostał tylko jeden buntownik i 9 kobiet (oraz dzieci), na wyspę przybył amerykański statek wielorybniczy Topaz.



Od 1838 roku Pitcairn jest pod jurysdykcją brytyjską. W 1856 mieszkańców przesiedlono na wyspę Norfolk. Wkrótce jednak wielu z nich, rozczarowanych panującymi na świecie warunkami życia, powróciło do Pitcairn.
Data dodania: 31 grudnia 2013
Datowanie przedmiotu: 1940
Stan eksponatu: Dostateczny
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 200 razy od 31 grudnia 2013
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.