Medal " Spotkanie Pokoleń... w Tylko i wyłącznie straż pożarna. w MyViMu.com

Medal " Spotkanie Pokoleń Pożarników " SŁUPSK 1985

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
234 / 309
<
>
Bogata oprawa towarzyszyła organizacji pierwszego dnia ogólnopolskiego zlotu pokoleń pożarników, który sumował uroczystości związane z Dniami Ochrony Przeciwpożarowej i Dniem Strażaka 1985. Do Słupska i Ustki, obok 700 osobowej grupy dziewcząt i chłopców z 15 województw – reprezentujących harcerskie i młodzieżowe drużyny pożarników, przybyła także zaproszona 30 osobowa delegacja młodzieży z Czechosłowacji  oraz reprezentanci wszystkich Komend Wojewódzkich oraz Komendy Głównej Straży Pożarnej z płk. Andrzejem Gatlikiem. Na uroczystościach obecny był również wiceminister spraw wewnętrznych gen.brygady Stanisław Żaczkowski. Obchody zaingerowała dwudniowa sesja naukowa jako I Krajowe Sympozjum Historyczne Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, poświęcona dorobkowi służb pożarniczych w kraju. W przerwie zaproszeni goście udali się do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku gdzie otwarto wystawę obrazującą rozwój techniki pożarniczej na przestrzeni wieków. W piątek goście z I sekretarzem KW PZPR w Słupsku Edwardem Szydlikiem uczestniczyli w centralnej akademii z okazji Dnia Strażaka. Dokonano podsumowania rocznej działalności straży pożarnej województwa słupskiego. W trakcie wręczono 140 odznaczeń państwowych a Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski uhonorowano najstarszego funkcjonariusza Straży Pożarnej – Komendanta Wojewódzkiego z Legnicy płk. Eugeniusza Bojko. Ponadto z ręk wiceministra spraw wewnętrznych generała Żaczkowskiego, prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP w Słupsku druh Borys Drobko otrzymał sztandar przechodni przyznawany zwycięzcom współzawodnictwa strażackiego. W sobotę 1 czerwca 1985 roku mieszkańcy Ustki byli świadkami uroczystych zaślubin młodzieży z morzem. Wybrane delegacje w dowód zaślubin wrzucały do morza przygotowane na tą uroczystość pierścienie. Na ulicy Marynarki Polskiej przy dźwiękach pięciu orkiestr dętych odsłonięto pamiątkowy obelisk „ POŻARNIKOM POLSKIM – BOHATEROM WALKI O POLSKOŚĆZIEM ZACHODNICH I PÓŁNOCNYCH” w dowód uznania pożarnicy woj. Słupskiego 40 lecie powrotu do macierzy USTKA 01.06.1985 r. Po złożeniu wieńców i kwiatów odbyła się uroczysta defilada pododdziałów. Sztormowa brzydka pogoda uniemożliwiła planowane pokazy strażackich zaprzęgów sikawek konnych oraz sprzętu strażackiego, które to stacjonowały na przygotowanym terenie przyległym do dzisiejszej Przewłoki. W godzinach popołudniowych delegacje młodzieży odwiedziły kilka miasteczek na terenie województwa słupskiego gdzie spotkały się z funkcjonariuszami strażnic. Wieczorem na Placu Zwycięstwa w Słupsku spotkały się trzy pokolenia pożarników. Odczytano apel pokoju a tłumnie przybyli mieszkańcy Słupska mieli możliwość obejrzeć barwne widowisko plenerowe. Uroczyste zakończenie zlotu odbyło się 2 czerwca 1985 roku w Ustce.

 
Data dodania: 18 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1985
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 391 razy od 18 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.