Pochłaniacz Ochronny Górniczy POG-8

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
4 / 27
<
>
Pochłaniacz Ochronny Górniczy jest indywidualnym sprzętem przeznaczonym do ochrony dróg oddechowych użytkownika podczas ucieczki z miejsc w których atmosferze znajduje się tlenek węgla lub gazy pożarowe w kopalniach.

POG-8 jest indywidualnym wyposażeniem górnika, bez którego nie wolno mu zejść pod ziemię. Wykonany jest w formie metalowego pochłaniacza z gumową komorą zaworu wdechowego i wydechowego, ustnikiem, zaciskaczem nosa oraz taśmami nagłowia. Przenoszony jest w jasnoszarej, hermetycznie zamkniętej i zaplombowanej puszcze noszonej na parcianym pasku. Pochłaniacz jest przeznaczony do jednorazowego użytku.

W razie zagrożenia, należy:

- zerwać metalową opaskę wokół pokrywki puszki;

- wyjąć pochłaniacz;

- włożyć ustnik do ust, zacisnąć go zębami;

- założyć taśmę nagłowia;

- założyć zaciskacz nosa;

- udać się do miejsca ze świeżym powietrzem zdatnym do oddychania.

Urządzenia można używać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zawartość tlenu w powietrzu nie jest mniejsza niż 17 % objętości, a stężenie tlenku węgla nie przekracza 1,5 %, dwutlenku węgla nie przekracza 2 %, a chlorowodoru, siarkowodoru, dwutlenków siarki oraz tlenków azotu nie przekracza 0,05 % objętości.

Czas ochronnego działania pochłaniacza przy przepływie powietrza nie przekraczającym 30 litrów na minutę wynosi 60 minut. Zużycie 30 l/min. odpowiada oddechowi osoby dorosłej przy wykonywaniu pracy średnio ciężkiej (np.: szybki marsz, długie wchodzenie po schodach).

Pochłaniacz w pozycji transportowej waży około 1 kilograma, a w czasie użycia, czyli bez puszki transportowej około 0,6 kilograma. Termin przydatności do użycia wynosi 3,5 roku od daty produkcji, lub 3 lata od wprowadzenia do użytku.

Posiadam dwa egzemplarze. Jeden jest otwarty przeze mnie, natomiast drugi jest fabrycznie nowy z paskiem nośnym i numerem używanym w kopalni. Oba Pochłaniacze pochodzą z października 1995 roku i zostały wycofane z użytku w kopalni ze względu na ich upływ ważności.

Pierwowzorem pochłaniacza POG-8 jest wersja POG-7.Poniżej wymieniłem różnice pomiędzy tymi dwoma typami pochłaniaczy.Konstrukcja puszki

Kolor puszki

Kolor gumowej komory zaworów

Sposób zamocowania ściskacza nosa

Osłona zaworu wydechowego

Materiałowa osłona pochłaniacza

Podbródek
Data dodania: 27 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1995
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1458 razy od 27 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.