Pochłaniacz Ochronny Górniczy POG

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
6 / 27
<
>
Jest to pochłaniacz ochronny górniczy. Niestety do tej pory nie udało mi się ustalić, jaki dokładnie jest to model. Na pewno nie jest to POG-(4, 7, 8). Udało mi się go dostrzec na jednym ze zdjęć w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza w Częstochowie, więc będę próbował dowiedzieć się jakichś informacji na jego temat od pracowników muzeum.

Pochłaniacz przechowywany jest w oliwkowej puszce w kształcie walca o przekroju elipsy. Po jego bokach przymocowany jest parciany pasek nośny. Na spodzie puszki umieszczony jest biały numer 20011, prawdopodobnie numer inwentarzowy stosowany w kopalni. Na górnej części puszki oraz na pochłaniaczu widnieje data produkcji kwiecień 1964 roku.

Pochłaniacz składa się z części filtrującej w kolorze oliwkowym, rozmiaru połowy wielkości pochłaniacza od maski OM-14. Następnie powietrze przez przymocowany na stałe czarny wąż fałdowany i czerwony, gumowy ustnik dostaje się do dróg oddechowych użytkownika. Prawdopodobnie znajdował się jeszcze zaciskacz nosa, którego niestety nie posiadam. Zużyte powietrze wydostaje się przez zawór wydechowy pomiędzy rurą a ustnikiem. Prawdopodobnie w pochłaniaczu nie zamontowano zaworu wdechowego. Podczas użycia pochłaniacz noszony był w dolnej części puszki na pasku lub w rękach jego użytkownika. Jak na mój wygląd jest to pochłaniacz hopkalitowy pochłaniający tlenek węgla.
Data dodania: 27 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1962 - 1970
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 681 razy od 27 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.