Filtropochłaniacz ucieczkowy FASER

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
7 / 27
<
>
Filtropochłaniacz ucieczkowy jest wykonany w formie kaptura z półmaską oraz filtropochłaniaczem. Urządzenie przeznaczone jest do sprawnej i bezpiecznej ewakuacji z miejsc objętych pożarem. Niestety nie posiadam żadnych informacji na jego temat, ale z doświadczenia dostrzegłem kilka szczegółów i faktów. Kaptur wykonany jest z takiego samego tworzywa, jak strażackie kombinezony żaroodporne, co zmniejszało odczuwanie promieniowania cieplnego. Filtropochłaniacz umieszczony z przodu pozwalał na kilkuminutowe przebywanie w strefie wypełnionej dymem oraz gazami pożarowymi. Możliwe, że umożliwiał również ucieczkę z miejsc skażonych niektórymi substancjami chemicznymi, oczywiście w ograniczonych ilościach. Stuprocentowym warunkiem użytkowania aparatu jest występowanie tlenu w powietrzu w ilości co najmniej 17 % objętości. Powietrze zassane przez filtropochłaniacz zostaje oczyszczone z gazów trujących, po czym trafia do wewnętrznej półmaski przez zawór wdechowy. Półmaska wykonana jest z grubej gumy koloru szarego. Podczas wydechu, zużyte powietrze wydostaje się przez dwa zawory wydechowe umieszczone po bokach pochłaniacza. Szybka wykonana jest z jakiegoś tworzywa. Możliwe, że tak jak kaptur odbija promieniowanie cieplne. Wizjer umożliwia dosyć duże pole widzenia.

Kaptur zakładany jest na głowę, po czym użytkownik stosownie do potrzeb ściska go pasami regulującymi dopasowując go do rozmiaru głowy. Pasy te mają kolor czerwony i przymocowane zostały do kaptura za pomocą nitów. Szczelność wokół szyi zapewnia materiałowy kołnierz, który nie krępuje ruchów użytkownika. Urządzenie przechowywane jest w aluminiowych, szczelnie zamkniętych torebkach wraz z naklejoną na nie instrukcją zakładania. Zgodnie z obrazkami na instrukcji, może być przechowywany w pojemnikach umieszczonych na ścianach pomieszczeń.

Mój egzemplarz wyprodukowany został w grudniu 1998 roku i stracił ważność w grudniu 2003 roku. Producentem jest Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER. Zakupiłem go w stanie nieużywanym w oryginalnie zamkniętej torebce.
Data dodania: 27 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1995 - 2005
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 771 razy od 27 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.