OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
8 / 27
<
>
Jest to filtropochłaniacz przeznaczony do ewakuacji z miejsc objętych pożarem. Produkowany jest obecnie, przez firmę Drager z Niemiec. Zgodnie z normą EN 403 zapewnia piętnastominutową ochronę przed tlenkiem węgla i innymi gazami powstającymi przy pożarze. Wykorzystywany jest w przemyśle ciężkim i wydobywczym, pożarnictwie, budynkach biurowych oraz użyteczności publicznej.

Wykonany jest w formie kaptura z filtropochłaniaczem. Materiałem jest tworzywo sztuczne w jasnopomarańczowym kolorze umożliwiającym dostrzeżenie w bardzo gęstym dymie. Niestety nie wiem, czy jest ono ognioodporne, ale według mnie nie jest. Pochłaniacz podczas magazynowania urządzenia jest wsunięty do wnętrza półmaski wewnętrznej. Po utracie ważności filtropochłaniacz podlega wymianie na nowy.

Zasada działania PARAT C

Powietrze zassane przez użytkownika początkowo jest oczyszczane w filtropochłaniaczu, po czym dostaje się bezpośrednio do półmaski wykonanej z gumy w kolorze czarnym. Zużyte powietrze wydychane jest przez zawór wydechowy po lewej stronie kaptura (patrząc tak, jakby miało się go na głowie).

Aby użyć filtropochłaniacza, najpierw należy go wydobyć z opakowania. Firma Drager produkuje pięć różnych rodzajów opakowań:

- kartonowe pudełko;

- miękkie opakowanie wykonane z żółtego tworzywa sztucznego;

- plastikowe pudełko, jako zestaw podróżnika;

- kilkusztukowy pakiet dla górnictwa i przemysłu ciężkiego;

- dwusztukowy uchwyt umieszczany na wewnętrznych ścianach budynków.

Po wyjęciu kaptura z opakowania należy go rozłożyć. Następnie trzeba wypchnąć filtropochłaniacz z półmaski i zdecydowanym pociągnięciem za czerwoną taśmę zdjąć korki zatykające pochłaniacz. W dalszej kolejności należy nałożyć na siebie urządzenie. Używając jednej ręki pociągnąć za pasek ściągający w celu dociśnięcia półmaski do twarzy. Szybka wykonana z tworzywa sztucznego jest pokryta substancją zapobiegającą jej zaparowywaniu. Zapewnia bardzo dobrą widoczność. Szczelność wokół szyi zapewnia materiałowy kołnierz, który nie krępuje ruchów użytkownika.

W kolekcji posiadam kaptur z czarnym, plastikowym opakowaniem podróżnika, na którym znajduje się obrazkowa instrukcja użytkowania. Wymiary opakowania: 13 cm x 19 cm x 8 cm. Filtropochłaniacz stracił ważność w sierpniu 1999 roku.
Data dodania: 27 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1990 - 2010
Miejsce pochodzenia: Niemcy
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 560 razy od 27 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.