OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
14 / 27
<
>
Maska górnicza typu GS przeznaczona jest do współpracy z aparatami izolującymi regenerującymi. Jest to tak zwana maska jednodrożna. Wykorzystywana była głównie przez ratowników górniczych podczas akcji ratunkowych oraz przeciwpożarowych. Jednak spotykana była również w innych sytuacjach. Podczas prac naprawczych oraz konserwacyjnych zarówno w kopalniach jak i przemyśle. Czasami wykorzystywana była również przez strażaków wraz z aparatami tlenowymi M 61.Maska GS jest bardzo charakterystycznym przyrządem chroniącym drogi oddechowe. Wykonana jest z bardzo grubej i sztywnej czarnej gumy. Posiada bardzo małą szybkę, co było jej wadą, ponieważ znacznie ograniczała ona pole widzenia ratownika. Szkła wizjera były jednak dwuwarstwowe, a między nimi znajdował się klej, co zapewniało szczelność maski przy pękniętej szybce. Nie zastosowano półmaski wewnętrznej, co przy oddychaniu ciepłym regenerowanym powietrzem powodowało znaczne zaparowywanie szybki. Aby zapobiec temu zjawisku zastosowano wycieraczkę sterowaną ręcznie. Szkła miały bardzo wytrzymałą oprawkę metalową. Taśmy nagłowia były wykonane z materiału. Pasek znajdujący się najniżej umożliwiał podwieszenie maski na szyi. Szczelne przyleganie maski zapewniało obrzeże wykonane ze skóry zamszowej. Największym mankamentem maski GS była produkcja w jednym rozmiarze, co sprzyjało nieszczelnościom przy przyleganiu maski do twarzy.Mój egzemplarz został wyprodukowany 3 lutego 1977 roku. Maska nigdy nie była używana. Zapakowana jest w polietylenowy worek z instrukcją użytkowania i etykietą produkcyjną. Maskę produkowała Fabryka Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER.Na podstawie maski GS opracowano maskę GSP-M, która przeznaczona była do pracy z pochłaniaczami oraz aparatami izolującymi o obiegu otwartym. Maska GSP-M również znajduje się w moich zbiorach.
Data dodania: 27 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1970 - 1985
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 1279 razy od 27 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.