OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
15 / 27
<
>
Maska typu GSP-M przeznaczona jest do współpracy z aparatami izolującymi o obiegu otwartym oraz z pochłaniaczami. Jest to tak zwana maska dwudrożna. Wykorzystywana była głównie przez strażaków podczas akcji ratunkowych. Jednak spotykana była również w innych sytuacjach. Podczas prac naprawczych oraz konserwacyjnych w przemyśle w miejscach w których występowała atmosfera zawierająca substancje toksyczne, lub zawartość tlenu spadała poniżej 17%, takich jak: piece, kominy, kanały itp.Maska GSP-M jest bardzo podobna do maski GS. Występują dwie różnice. Pierwszą jest zmiana gwintu przyłączeniowego a drugą dodanie zaworu wydechowego, na którym wybite zostało logo FASER. Wykonana jest z bardzo grubej i sztywnej czarnej gumy. Posiada bardzo małą szybkę, co było jej wadą, ponieważ znacznie ograniczała ona pole widzenia ratownika. Szkła wizjera były jednak dwuwarstwowe, a między nimi znajdował się klej, co zapewniało szczelność maski przy pękniętej szybce. Nie zastosowano półmaski wewnętrznej, co przy oddychaniu powodowało znaczne zaparowywanie szybki. Aby zapobiec temu zjawisku zastosowano wycieraczkę sterowaną ręcznie. Szkła miały bardzo wytrzymałą oprawkę metalową. Taśmy nagłowia były wykonane z materiału. Pasek znajdujący się najniżej umożliwiał podwieszenie maski na szyi. Szczelne przyleganie maski zapewniało obrzeże wykonane ze skóry zamszowej. Największym mankamentem maski GSP-M była produkcja w jednym rozmiarze, co sprzyjało nieszczelnościom przy przyleganiu maski do twarzy.
Data dodania: 27 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1970 - 1985
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 554 razy od 27 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.