OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
21 / 27
<
>
Maska Mk-212 jest przemysłową maską dwudrożną opracowaną na podstawie maski OM-14 popularnie zwanej „słoniem”. Przeróbka maski polegała na zmianie komory zaworowej na o wiele lżejszą, bo wykonaną z tworzywa sztucznego. Bowiem w wojskowej wersji, komora zaworów wykonana była z metalu, co zwiększało jej ciężar.



Zastosowana w masce inna komora zaworów była o wiele prostsza w budowie, co umożliwiało jej szybką naprawę lub wymianę części w przypadku jej uszkodzenia. Plastikowa komora zaczerpnięta była z maski cywilnej MC-1.

W cywilnej masce, przeciwnie do „słonia” nie zastosowano kanałów wdechowych doprowadzających świeże i chłodne powietrze do okularów. Wymusiło to konieczność wycinania kanałów wdechowych z gumowych kapturów masek przeznaczonych do użytku w przemyśle. Pozbycie się kanałów powodowało mieszanie się świeżego, chłodnego powietrza z zużytym i wilgotnym w części twarzowej maski. Pod wpływem tego zjawiska szkiełka maski bardzo szybko zaparowywały, pomimo używania wkładek przeciwpotnych.

Pozytywnym skutkiem zmiany komory zaworów było znaczne zmniejszenie jej ciężaru, co umożliwiało prowadzenie prac w miejscach, gdzie atmosfera zawierała pyły lub trujące gazy.



Mój egzemplarz został wyprodukowany przez Fabrykę Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER. Dokładnie nie znam daty powstania tego eksponatu. Maska jest w stanie bardzo dobrym. Nigdy nie była używana. Gdy ją nabyłem nie posiadała rury, pochłaniacza ani torby, więc dodałem rurę z własnych zapasów, oraz filtropochłaniacz P 22/1-W widoczny na zdjęciach. Zastosowałem właśnie ten pochłaniacz, ponieważ kiedyś również kupiłem maskę Mk-212, ale jej część twarzowa całkowicie zmieniła kolor pod wpływem promieni słonecznych. Zapakowana była w torbę na maskę OM-14 w kolorze piaskowym, wraz z gumową rurą w oplocie bawełnianym oraz właśnie pochłaniaczem P 22/1-W. Tamtą maskę również wrzucę do muzeum, ale to za jakiś czas. Dzisiaj natomiast dodam opis pochłaniacza widocznego na zdjęciach.
Data dodania: 30 stycznia 2014
Datowanie przedmiotu: 1975 - 1985
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 547 razy od 30 stycznia 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.