(7x) Granat RG-42 ręczny... w Zbiory Kwiatka w MyViMu.com

(7x) Granat RG-42 ręczny odłamkowy (zaczepny)

Duże zdjęcie (7x) Granat RG-42 ręczny odłamkowy (zaczepny)
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
21 / 45
<
>
z Wiki:

RG-42 granat ręczny odłamkowy (zaczepny) konstrukcji radzieckiej z okresu II wojny światowej.Był on w uzbrojeniu armii radzieckiej w czasie wojny i w okresie powojennym. Po wojnie znalazł szerokie zastosowanie w armiach Układu Warszawskiego, a także krajach "trzeciego świata". Obecnie nie jest już produkowany i jest wycofywany z uzbrojenia.Granat składa się z korpusu w kształcie cylindra, ładunku kruszącego i zapalnika czasowego UZRGM (Uniwersalny Zapalnik Ręcznych Granatów – Modernizowany). W korpusie granatu umieszczono naciętą taśmę odłamkową. Zapalnik jest uzbrajany w chwili rzutu i powoduje wybuch po 3,2-4 sek.Podczas wyciągania zawleczki iglica nie zostaje zwolniona, gdyż położenie dźwigni spustowej nie ulega zmianie i widełki dźwigni spustowej nadal mieszczą się w rowku pierścieniowym na iglicy, utrzymując ją w górnym położeniu (dźwignię w położeniu wyjściowym przytrzymują palce ręki wykonującej rzut). W momencie rzutu dźwignia spustowa zostaje zwolniona od nacisku palców, i tym samym zwalniana jest iglica. Iglica pod wpływem działania sprężyny uderza grotem w spłonkę zapalającą i powoduje jej działanie . Płomień spłonki zapala opóźniacz i po 3.2 – 4 sek. dochodzi do spłonki pobudzającej . Działanie spłonki pobudzającej wywołuje wybuch ładunku kruszącego, co powoduje rozerwanie się granatu na drobne odłamki rozlatujące się na wszystkie strony.Państwo - ZSRR

Przeznaczenie - granat zaczepnyMasa - 400 g (uzbrojony)

Materiał wybuchowy - 120 g

Typ zapalnika - UZRGM

Opóźnienie - 3,2 – 4 s

Zasięg rzutu - 30 – 40 m

Promień rażenia - 15 – 20 mNa granatach widnieją różne numery seryjne, (na jednym z nich) między innymi na dźwigni spustowej: "197", "354", "44r", "S", tylna strona: "(185)", "024-55/3", "7t".

pokrywa granatu: "378" (w otoku)

w środku granatu znajduje się siatka odłamkowa.7 granatów z czego 2 przekroje.Każda skorupa jest w pełni bezpieczna i nie zawiera materiałów niebezpiecznych, ani innych niezgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. Są to obiekty wyłącznie kolekcjonerskie na które nie trzeba posiadać zezwoleń.
Data dodania: 5 lutego 2014
Datowanie przedmiotu: 1942 - 1954
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 880 razy od 5 lutego 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.