Matka Boża Frydecka nr 269

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
100 / 187
<
>
Matka Boża Frydecka

Bazylika Nawiedzenia Matki Bożej we Frydku- Śląsk cieszyński

Opis: figura wykonana z porcelany szkliwionej, pochodzi z przełomu XIX/XX wieku.

Znakowanie wyrobu: numer 269

Wymiary: wysokość 27,5 cmJan Bernard Prażma z Bilkowa, opiekun Mateusza Rudolfa z Oppersdorfu (1644–1666), kazał za miastem na zalesionym wzgórzu Wapiennik, niedaleko drogi do Liskowca, postawić rzeźbę z piaskowca przedstawiającą Matkę Bożą z Dzieciątkiem stojącą na głowie węża i na półksiężycu. Autorem rzeźby był najprawdopodobniej pochodzący z Raciborza rzeźbiarz i mistrz kamieniarski Salomon Steinhoffer († 1665), który wcześniej pracował przy budowie zamku Oppersdorfów w Głogówku oraz raciborskich kościołów. Działał również we Frydku, gdzie prawdopodobnie wykonał, do dzisiaj istniejący, ołtarz główny z 1665 r. w kościele św. Jodoka. Wyniki najnowszych badań wskazują na podobieństwo typologiczne frydeckiej Madonny i rzeźby maryjnej z Mariazell w Styrii.Pozostałe informacje w języku polskimhttp://www.basilica.cz/pl/text/8-strucna-historie-poutniho-chramu-navstiveni-panny-marie-papezske-mensi-baziliky.html
Data dodania: 8 lutego 2014
Datowanie przedmiotu: 1880 - 1920
Miejsce pochodzenia: Śląsk Cieszyński
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!
Eksponat został odwiedzony łącznie 923 razy od 8 lutego 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.