OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 6
<
>
Maska MC-1 jest indywidualnym sprzętem ochrony dróg oddechowych przeznaczonym do użytku cywilnego. Pierwowzorem tego typu maski jest czechosłowacka maska CM 3. Jest to maska twarzowa, a głowę obejmują taśmy nagłowia, więc nie gwarantuje ochorny całej głowy. Produkowana była przez Fabrykę Sprzętu Ratunkowego i Lamp Górniczych FASER w latach 1972-1988. Produkcja odbywała się jednocześnie na kilku liniach montażowych w wielu zakładach produkcyjnych w całym kraju. W Polsce maski te przechowywane były w schronach i magazynach Obrony Cywilnej znajdujących się w osobnych komórkach lub w większych zakładach pracy, szkołach i budynkach użyteczności publicznej. Z powodu małej wagi i prostej budowy maska używana była również w przemyśle w połączeniu z odpowiednimi pochłaniaczami lub aparatami izolującymi o obiegu otwartym.



Maska składała się z gumowej części twarzowej, pasków nagłowia, komory zaworów, szkiełek oraz ich metalowych opraw. Część twarzowa produkowana była z grubej gumy w kolorze oliwkowym i szarym, w rozmiarach 0, 1 i 2. Niestety pomimo tych trzech wielkości, kształt maski często nie gwarantował stuprocentowej szczelności przy przyleganiu do twarzy. Nagłowie produkowane było w wersji elastycznych pasków z metalowymi sprzączkami, lub gumowych pasów. Nagłowie często zaplątywało się we włosy użytkowników, co zmniejszało komfort noszenia. Nie zastosowano wewnętrznej półmaski, co powodowało zaparowywanie szkiełek, ale żeby temu częściowo zapobiec, zamontowano kanały wdechowe prowadzące do oczu, tak jak w maskach OM-14. Jak już wcześniej wspomniałem, komora zaworów była bardzo lekka i prosta w budowie, co umożliwiało szybką naprawę lub wymianę uszkodzonych części. Nie zastosowano paska do noszenia na szyi. W razie ogłoszenia pogotowia gazowego torbę z maską przesuwano bardziej do przodu niż w pozycji marszowej, dokonywano krótkiego przeglądu i testu szczelności maski i przykręcano filtropochłaniacz, po czym zestaw umieszczano w otwartej torbie. Do współpracy używano filtropochłaniacza typu MS-3, a w późniejszym okresie zamieniono go na MS-4. Do maski dostępne były dwa rodzaje toreb. Jedna torba była dosyć mała, wykonana z materiału w kamuflażu „moro”, widoczna na zdjęciach. Posiadała ona jedną komorę oraz miejsce na ołówek przeciwpotny. Wyposażono ją w brązowy pas nośny oraz pasek do przytroczenia do ciała. Drugi typ maski był bardzo podobny do torby od maski OM-14. Jedyną różnicą było wyeliminowanie wewnętrznych komór dzielących. Wkrótce jako ostatnie zdjęcie dodam drugi typ torby i maskę z gumowym nagłowiem.



Posiadam kilka masek tego typu. Wszystkie są w stanie idealnym i nieużywanym. Podobnie do setek tysięcy innych sztuk przeleżały dziesiątki lat w magazynach.
Data dodania: 25 lutego 2014
Datowanie przedmiotu: 1972 - 1988
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 518 razy od 25 lutego 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.