MC-1 w Muzeum Sprzętu Ratownictwa Chemicznego w MyViMu.com
OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
27 / 27
<
>
Maska przeciwgazowa typu MC-1 przeznaczona do pracy w przemyśle jest elementem filtracyjnego sprzętu ochrony dróg oddechowych. Jej pierwszorzędnym przeznaczeniem była ochrona cywilna. Z czasem jednak zapotrzebowanie na zaopatrywanie magazynów w tego typu sprzęt, zaczęto go używać w przemyśle chemicznym.Jeżeli chodzi o zmianę konstrukcji maski w stosunku do wersji cywilnej, nie wykryłem żadnych różnic. Maski cywilne dostarczane były w torbach nośnych wraz z filtropochłaniaczami MS-3, a w późniejszych latach ich nowszymi wersjami, tj. MS-4. Przemysłowe MC-1 w każdym zakładzie używane były w innym charakterze i w innym zagrożeniu substancjami, więc dostarczane były w polietylenowych workach wraz z instrukcją obsługi i ołówkiem przeciwpotnym. Sprzęt niezbędny do ich wykorzystania dostarczany był na odrębne zamówienie. Mogły to być pochłaniacze małe lub duże, filtropochłaniacze, lub nawet aparaty izolacyjne o obiegu otwartym.Posiadam dwa egzemplarze przeznaczone bezpośrednio do użytku w przemyśle. Pierwsza maska jest w stanie idealnym. Jest zapakowana w worek, wraz z ołówkiem przeciwzaroszeniowym, oraz niezwykle dużą instrukcją. Niezwykle dużą mam na uwadze wielkość kartek oraz czcionki zastosowanej w instrukcji zastosowania. Na zdjęciach widoczne będzie porównanie wielkości „normalnej” instrukcji oraz jej nieco większej wersji. Maska wyprodukowana została w 1987 roku. Do jej produkcji użyto szarej gumy. Taśmy nagłowia są parciano-gumowe. Nowością dla mnie jest zastosowanie dodatkowej ochrony zaworu wydechowego. W pierwszych latach produkcji maski, pod przysłowiowym „wiatraczkiem” znajdowała się metalowa siateczka chroniąca przed dostawaniem się grubych drobinek utrudniających pracę zaworu wydechowego. W mojej masce zastosowano dodatkowo materiałową osłonę przeciwpyłową przyspoloną na stałe do metalowej siateczki. Do zestawu dołączona jest rura karbowana łącząca maskę z pochłaniaczem oraz pochłaniacz. Sam pochłaniacz jest w stanie idealnym. Zapakowany w oryginalny papier z pieczęcią producenta, wraz z instrukcją oraz obiema plombami. Więcej informacji dotyczących pochłaniacza P 22/1-W znajdą Państwo w oddzielnym opisie tego egzemplarza. Cały komplet pakowany miał być w nową, świeżo złożoną torbę do podwieszania pochłaniaczy wyprodukowaną w grudniu 1986 roku.Zdjęcia jak i opis drugiego egzemplarza przemysłowej maski MC-1 znajdują się przy opisie izolującego aparatu AZ-3M „Atmos”.
Data dodania: 8 marca 2014
Datowanie przedmiotu: 1975 - 1989
Miejsce pochodzenia: Polska
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 398 razy od 8 marca 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.