OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
3 / 27
<
>
Aparat SzS-7 M jest ucieczkowym aparatem izolacyjnym. Przeznaczony był dla górnictwa, jednakże stosowano go również w innych gałęziach przemysłu. Aparat produkowany był w latach ’70 w ZSRR. Jak na lata jego produkcji, był on bardzo nowoczesną formą zabezpieczenia dróg oddechowych użytkownika przed niedoborem tlenu w powietrzu, czy nagłym pojawieniem się tlenku węgla w atmosferze.



Aby użyć aparatu, należało najpierw zerwać jego dosyć skomplikowane zabezpieczenia przy pokrywie puszki. Bowiem cały aparat wyprodukowany został jako metalowa, walcowa puszka ze wzmocnieniami. Po otworzeniu pokrywy należało ją odrzucić, jednocześnie uruchamiając inicjator, który zapoczątkuje działanie aparatu. Następnie trzeba było wziąć ustnik do ust oraz założyć zaciskacz na nos. Podczas pracy aparat noszony był na pasku przewieszonym przez ramię, natomiast w trakcie użycia przekładano go na klatkę piersiową i odpowiednio regulowano długość taśm w taki sposób, żeby zastosowanie aparatu nie ograniczało ruchów jego użytkownika. Wydychane powietrze za pomocą szarej, karbowanej rury przedostawało się do naboju tlenotwórczego. W substancji, powietrze oczyszczane było z pary wodnej oraz dwutlenku węgla, a wynikiem pochłonięcia tych substancji było wytwarzanie się tlenu. Dalej powietrze dostawało się do worka oddechowego, gdzie w przypadku nadmiaru mieszaniny, wydostawało się ono na zewnątrz aparatu poprzez zawór upustowy. Podczas wdechu powietrze wzbogacone w tlen wydostawało się z worka oddechowego przez szczelinę pomiędzy obudową aparatu a masą tlenotwórczą, skąd trafiało do rury oddechowej i ust użytkownika.



Czas użytkowania aparatu przy wykonywaniu średniego wysiłku wynosił ok 60 minut, natomiast w czasie oczekiwania na ratunek, wydłużał się ponad dwukrotnie do wartości ok 150 minut. Podczas użycia inicjator był w stanie wytworzyć około sześciu litrów czystego tlenu.



Mój egzemplarz jest w stanie idealnym. Nigdy nie był użyty. Masa tlenotwórcza nie została zainicjowana. Aparat jak na swoje wymiary jest dosyć ciężki. Posiada kopalniany numer ewidencyjny 44. Wyprodukowany został w grudniu 1978 roku.
Data dodania: 8 marca 2014
Datowanie przedmiotu: 1970 - 1980
Miejsce pochodzenia: ZSRR
Stan eksponatu: Bardzo dobry
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 486 razy od 8 marca 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.