5 kopiejek, Aleksander II, 1877

OPCJE:
Zdjęcia na licencji:
Eksponaty w kolekcji
13 / 23
<
>
Miedziana moneta Cesarstwa Rosyjskiego, bita z takim samym wzorem awersu i rewersu (oczywiście ze zmianą rocznika), w latach 1867 - 1881 oraz 1911, 1912 i 1916. Produkcję zapewniały mennice w Sankt Petersburgu i Jekaterynburgu. Początkowo (1867 - 1876) głównie odbywała się ona w tym drugim ośrodku. W mennicy petersburskiej w latach 1867 - 1871 nakłady były zaś niewielkie i nie każdego roku; wielomilionowe emisje rozpoczęto tu w roku 1876 i kontynuowano do 1881 roku. Po roku 1882 (gdy wybito pewną ilość monet datowaną na ubiegły rok) zaprzestano produkcji miedzianych 5-kopiejówek i wznowiono ją jedynie w trzech latach panowania Mikołaja II w XX wieku.

Rzecz jasna miedziane monety tego nominału (jak i innych) wybijano również za panowania wcześniejszych Romanowów. Różniły się jednak wzorem, wielkością i wagą od tu opisywanych (regułą było zmniejszanie ilości metalu, a więc "odchudzanie"wagi i rozmiaru monety). Dla omawianego typu podstawą wagową był przepis nakazujący bicie monet o wartości 50 rubli z puda miedzi (16,38 kg). Oczywiście dotyczyło to nominałów miedzianych - od 5 kopiejek w dół.katalogi:

Bitkin: 439
Pomóż uzupełnić opis Dowiedz się więcej Zauważyłeś błąd lub wiesz coś więcej na temat tego eksponatu?
Zasugeruj właścicielowi poprawiony opis i Zdobądź punkty dla swojego muzeum!

Eksponat nie jest widoczny w żadnej kategorii serwisu.

Eksponat został odwiedzony łącznie 856 razy od 9 marca 2014
Reklama
Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. MyViMu.com nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Ta witryna korzysta z plików cookies w celu dostosowania zawartości do preferencji użytkownika oraz tworzenia anonimowych statystyk, również przy użyciu usługi Google Analytics. Kliknięcie "Tak, zgadzam się" lub dalsze korzystanie z serwisu bez wybrania żadnej z opcji oznacza akceptację cookies i przetwarzania danych zbieranych automatycznie, zgodnie z Regulaminem.

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu danych zbieranych automatycznie.